102. rocznica bitwy polsko-bolszewickiej

delegacja

W czwartek, 18 sierpnia przy kapliczce na Cmentarzu Wojskowym w Lasku Miejskim w Brodnicy uczczono pamięć bohaterów roku 1920. To oni przed ponad stu laty stanęli w obronie Ojczyzny podczas wojny polsko-bolszewickiej. W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt osób. Byli przedstawiciele samorządowców, parlamentarzystów, środowisk kombatanckich, organizacji politycznych i społecznych, Wojska Polskiego, instytucji i urzędów, duchowieństwa oraz harcerzy. Wśród nich kwiaty złożyła także delegacja z gminy Brzozie.

Kaplica-pomnik, przy której odbywa się corocznie uroczystość, ma od frontu cztery kolumny, przed którymi spoczywają dwa lwy symbolizujące męstwo. Zostały one wykute przez bydgoskiego mistrza Kłobuckiego. Nad wejściem umieszczono medalion z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Szczyt kaplicy zwieńczony został metalowym krzyżem. W kaplicy są dwie tablice z pamiątkowym napisem oraz z nazwiskami poległych. W środku kaplicy pomiędzy tablicami płk. Aleksandrowicz w czasie odsłonięcia kaplicy zawiesił swój Krzyż “Virtuti Militari” klasy V, żeby w ten sposób uczcić pamięć swych poległych podwładnych.

W tym roku w uroczystościach brała także udział rodzina pułkownika Jarosława Aleksandrowicza. Podczas uroczystość obecna była Anna Maria Hansson oraz Witold Hansson mieszkający na co dzień w Szwecji. Jest to wnuczka i prawnuk bohatera wygranej bitwy pod Brodnicą, pułkownika Jarosława de Witold Aleksandrowicza.

Fot. główna Iwona Wiśniewska