Uwaga na barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina silnie zachwaszczająca teren, sprowadzona w latach 50 XX w. z Kaukazu do Polski jako roślina paszowa. Niestety nie sprawdziła się w tej roli i w tej chwili jest chwastem trudnym do zwalczania, zarówno chemicznie, jak i mechanicznie. Szybko rośnie na małej powierzchni, ma ogromne zdolności regeneracyjne. Barszcz Sosnowskiego występuje w miejscach nieużytkowanych przez człowieka – na odłogach, łąkach, przy drogach, wzdłuż brzegów jezior, w ogrodach, parkach, pastwiskach, na polach. Szczególnie niebezpieczny jest w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzeń skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Objawy poparzenia pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza (w tym także silne spocenie się).

Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywołać:

– podrażnienia dróg oddechowych,

– nudności,

– wymioty,

– bóle głowy,

– zapalenie spojówek.

W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez 3 dni. Po tygodniu miejsce podrażnione ciemnieje i stan taki może utrzymać się przez kilka miesięcy. Miejsce na skórze zachowuje wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Po tym okresie czasu mogą pozostać widoczne blizny.

Po podejrzeniu o styczność z barszczem, należy dokładnie przemyć zaatakowane miejsce letnią wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W tym czasie przynajmniej przez 2 doby należy unikać słońca – promienie słoneczne zwiększają stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn.

Barszcz Sosnowskiego trudny jest do zniszczenia. Jeśli występuje na terenach uprawnych rolnikom udaje się go różnymi środkami z uprawy wyplenić. Ale na ugorach, czy w trudno dostępnych dolinach rzek jest to wielki problem.

PPIS w Brodnicy podaje poniżej dane firmy, która między innymi zajmuje się również zwalczaniem tego zagrożenia: Firma DDD Adam Szulwic, 87-300 Brodnica ul. Ustronie 15 tel. 603 341 806.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Brodnicy
lek. med. Mirosław Grafiński

Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego – źródło: Wikipedia