Animator sportu na szkoleniu trenerskim w Gdańsku

Dnia 1 maja 2014r. na stadionie PGE Arenie w Gdańsku odbyło się szkolenie trenerskie prowadzone przez legendarnego trenera FC Barcelony Joana Vila Boscha.

Zaproszeni zostali wybrani animatorzy, trenerzy piłkarscy (m.in. Jarosław Roszkowski), którzy na co dzień prowadzą zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży na orlikach w całej Polsce.

Joan Vila Bosch od 1977 roku do 1979 występował w FC Barcelonie. Był również przez wiele lat trenerem La Masii. Wyszkolił takich zawodników m.in. jak Xavi, Iniesta, Messi, Valdes, Pedro, Pique, Busquets. Obecnie jest dyrektorem odpowiedzialnym w Barcelonie za metodologię szkolenia. W czwartek przekazał polskim trenerom swoją wiedzę na temat pracy z dziećmi. Najpierw wygłosił wykład, a następnie poprowadził pokazowy trening na murawie PGE Areny.

Piłka nożna to gra zespołowa, ale żeby doprowadzić ją do perfekcji to zawodnicy muszą posiadać wysokie umiejętności, dlatego tak ważne jest szkolenie indywidualne. Jest to swego rodzaju piramida – mówił na konferencji prasowej Joan Vila Bosch.

Orlik to boisko o wymiarach 30.0 m × 62 m ze sztuczną nawierzchnią. – Powierzchnia jest świetna i rozmiary też. Gdy boisko jest mniejsze to znaczy, że dziecko więcej razy będzie miało kontakt z piłką. Wtedy taki młodzieniec jest zadowolony i czuje radość z gry, a to jest najważniejsze. Można stwierdzić, że im mniejsza przestrzeń tym łatwiej o poprawę indywidualnych umiejętności – kontynuował.

Projekt o nazwie “Moje boisko – Orlik 2012” został rozpoczęty w 2008 roku. Do dziś wybudowano 2604 takich obiektów. Polska pod tym względem wyróżnia się w Europie.- U nas w Hiszpanii jest zupełnie inaczej. Bazujemy na szkoleniu w klubach. Świetnie, że w Polsce dostrzegliście potrzebę rozwoju dzieci na większą skalę i zareagowaliście. To fantastyczna idea. Widzę waszą przyszłość w jasnych kolorach pod warunkiem, że państwo będzie ciągle wspierać tę inicjatywę – zakończył.