Brzozowe święto gminy
Atrakcyjny weekend zafundowali mieszańcom gminy Brzozie Wójt Mieczysław Jętczak, Stowarzyszenie Promocja Gminy Brzozie, pracownicy administracji samorządowej, sponsorzy. W sobotę było Jajkowo, w niedzielę wieś gminna Brzozie!
Nawet deszcz wzbogacił program
Atrakcyjny weekend zafundowali mieszańcom gminy Brzozie Wójt Mieczysław Jętczak, Stowarzyszenie Promocja Gminy Brzozie, pracownicy administracji samorządowej, sponsorzy. W sobotę było Jajkowo, w niedzielę wieś gminna Brzozie!
Opisać wszystko? Trudno byłoby znaleźć miejsca w naszym tygodniku, skupimy się tylko na wybranych fragmentach festynowej imprezy. Przede wszystkim nikt się nie martwił, że spadł deszcz, że kilka razy popadał sobie. Nawet wstyd było chować się pod parasolkami, jako że temperatura była blisko 30 stopni C w cieniu. A więc deszcz przyjęto jako prawdziwy dar niebios.
Z podobną atencją przyjęto występy zespołu “Wszyscy Razem”, który w tej edycji festynu zaprezentował się w kabaretowych scenkach, czyniąc to z fasonem i wysoką kulturą. Dowcip był subtelny, bez wyszukanych sytuacji ekstremalnych. Brawa dla pań z kół gospodyń wiejskich, tworzących scenariusz i artystyczną prezentację.
Niezwykle ciepło przyjęto “Patrol historyczny”, czyli projekt prezentowany przez Andrzeja Szalkowskiego, dyrektora rypińskiego muzeum, wraz z przyjaciółmi. Stworzyli oni wspaniałe widowisko nawiązujące do czasów, gdy Rzeczpospolita dumna była ze swej husarii, gdy padały na kolana zastępy wojowników pod Chocimiem, pod Kłuszynem, gdy zajmowano Moskwę, a hetman Stefan Żółkiewski wjechał konno na Kreml przez Bramę św. Andrzeja.
Były też dzieła sztuki kowalskiej, produkcja papieru czerpanego, można było samemu spróbować trafić do tarczy z łuku, a także odpalić armatę ? jej załadowanie to cały proces, o którym szczegółowo opowiadał Krzysztof Kozłowski. Ważny detal – szmata, w którą owijano armatnią kulę, nasączona oliwą, to flejtuch! Warto zapamiętać.
Było też sporo konkursów z nagrodami – przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Nie było w nich przegranych, a najcenniejszą nagrodę – rower – zdobyła Maja Gęstwicka z Brzozia.
W konkursie sołectw pierwsze miejsce wywalczyło sołectwo Mały Głęboczek przed Świeciem, Brzoziem i Janówkiem. Oprócz pucharów i medali sołectwo Mały Głęboczek za zajęcie I miejsca w konkurencjach otrzymało dla mieszkańców od organizatorów telewizor z przeznaczeniem do świetlicy wiejskiej.
Nie zabrakło dobrego jadła, znów popisał się Krzysztof Górski z Teatru Kulinarnego w Łodzi, serwując z największej patelni na świecie gulasz!!!
Muzyczna oprawa spoczywała w rękach artystów z zespołu Medium Zajączkowo, a na scenie prezentowali się też grupa “Bigi Band” z Brodnicy natomiast gwiazdą wieczoru była Teresa Werner.
(wind)