Dożynki Gminno-Parafialne 2023 za nami

dozynki23 700

Dożynki 2023 w Brzoziu za nami. Wiele się na nich działo, było uroczyście i bardzo rodzinnie. Święto Plonów jest ukoronowaniem całorocznej pracy rolników i podziękowaniem za zebrane plony. Wieńczy ono żniwa, a tradycyjnie obchodzono je kiedyś w pierwszy dzień jesieni. Obecnie obchodzi się je w sierpniu lub wrześniu, a w Gminie Brzozie celebrowano je w sobotę, 26 sierpnia.

Na ten ważny dla całej gminy dzień zapowiadano burze i ulewy. Od samego rana chmurzyło się i wiał silny wiatr, ostatecznie jednak wypogodziło się i pogoda dopisała. Na przybyłych czekało mnóstwo atrakcji. Uroczystości na scenie, lokalne występy, stoiska z pysznym jedzeniem, wielka gala dmuchańców i występy gwiazd zgromadziły liczne grono osób, które przybyły z terenu całego powiatu. Wszyscy bawili się znakomicie!

Część oficjalna

Po mszy plenerowej, którą celebrował ksiądz kanonik Wiesław Wyszkowski, nastąpiła część oficjalna uroczystości poprowadzona przez dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu Ewelinę Motylińską i nauczyciela ze szkoły w Wielkim Leźnie Mariana Borowskiego. Na scenie towarzyszył im połączony skład pań z Zespołu Wokalno-Kabaretowego „Wszyscy razem” oraz Klubu Seniora „Brzozowy Raj”. Chwilę później przywitała gości Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska, która powiedziała: – Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt naszej, polskiej wsi. Są symbolicznym zwieńczeniem całorocznej pracy w polu, a tradycja nakazuje organizować je wtedy, gdy wszystkie plony są już zebrane. To niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. Wieś ulega ciągłym przeobrażeniom i zmianom. Inwestujemy w infrastrukturę drogową, kanalizacyjną, budujemy targowiska, świetlice, krzewimy kulturę. Tu w Brzoziu powstało muzeum przy współpracy z brodnicką grupa detektorystów i lokalna izba pamięci. Powstają świetlice, nasza baza edukacyjna jest na coraz  wyższym poziomie. Mamy też nowe drogi i nowe place zabaw. Inni mogą nam pozazdrościć. Pani wójt podziękowała także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości dożynkowych.

Starostowie i wyróżnieni rolnicy

W tym roku starostami dożynek byli państwo Edyta i Sylwester Truszczyńscy. Od prawie 30 lat prowadzą oni gospodarstwo rolne na terenie gminy Brzozie o łącznej powierzchni 13 ha. W gospodarstwie rolnym uprawiane są: zboża, trawy oraz kukurydza. Oprócz uprawy rolnej w gospodarstwie prowadzona jest produkcja zwierzęca obejmująca bydło/bydło opasowe oraz krowy mleczne. Zgodnie z tradycją starosta i starościna, przekazali dożynkowy bochen chleba wójt Danucie Kędziorskiej-Cieszyńskiej, która wspólnie ze starostami i z przewodniczącą Rady Gminy Brzozie Marią Florkiewicz podzieliła się chlebem ze wszystkimi przybyłymi na uroczystość. Wręczono też wyróżnienia dla rolników, które otrzymali państwo Irena i Józef Wiercińscy, Kamila i Andrzej Prusak i Wojciech Nowakowski.

Przyjaciele Gminy Brzozie

Zaraz po tym nastąpiło uroczyste poświęcenie samochodu ratowniczo-gaśniczego, który otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Brzoziu. Dokonał tego ksiądz kanonik Piotr Nowak. Po strażackiej uroczystości wyróżniono i wręczono statuetki Przyjaciół Gminy Brzozie firmom na które można liczyć przez cały rok w wielu sytuacjach i przy najróżniejszych okolicznościach. Otrzymali je:

  • Lasy Państwowe
  • KOMA
  • INTRAT
  • Masarnia Brzozie
  • Hotel  Głęboczek Vine Resort & SPA
  • Trans-Kis
  • Sklep Lewiatan
  • Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza
  • Marek Ruszczyk
  • KALCHEM

Po części oficjalnej zaproszono do odwiedzenia Muzeum Brodnickiej Grupy Eksporacyjno Poszukiwawczej w Brzoziu w organizacji oraz Lokalnej Izby Pamięci. Stowarzyszenie przygotowało przy muzeum poszukiwania oraz zwiedzanie wystaw. Zwiedzano stoiska na placu, kosztowano pyszne jedzenie przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora “Brzozowy Raj” i Morsy Głeboczek. Na dzieci czekała strefa dmuchańców a dla młodzieży i dorosłych gigantyczne dmuchane tory przeszkód. Na boisku Orlika była strefa aktywności dla dzieci i dorosłych. Można było pograć w badmintona, a sportowe zmagania poprowadzili członkowie Fundacji Narodowej Badmintona.

Najlepsi uczniowie

Następną część dożynek poprowadził Marek Tęgowski wspólnie z Eweliną Motylińską. Wystąpiły utalentowane, młode wokalistki z terenu gminy Brzozie – Hania Jarzębska, Zosia Moszczyńska, Laura Krajewska i Kasia Małkiewicz. Piosenkę, która została specjalnie napisana na to wydarzenie zaśpiewał połączony skład pań z Zespołu Wokalno-Kabaretowego „Wszyscy Razem” oraz Klubu Seniora „Brzozowy Raj”. Następnie zostały wręczone nagrody dla najlepszych uczniów z trzech szkół podstawowych.

SP JAJKOWO

  •     Mateusz Ptaszyński, średnia ocen 5,58, zachowanie wzorowe, rodzice Beata i Jarosław Ptaszyńscy
  •     Martyna Pelcner, średnia ocen 5,36, zachowanie wzorowe, rodzice Ewa i Kazimierz Pelcner
  •     Borys Lendzionowski, średnia ocen 5,18, zachowanie wzorowe, rodzice Małgorzata i Sławomir Lendzionowscy
  •     Jakub Zieliński, średnia ocen 5,17, zachowanie wzorowe, rodzice Bożena i Przemysław Zielińscy
  •     Natalia Gurgul – najlepszy wynik egzaminu 92% (język polski 87%, matematyka 92%, język angielski 96%), rodzice Milena i Jacek Gurgul

SP WIELKIE LEŹNO

  •     Blanka Kowalewska, średnia ocen 5,57, zachowanie wzorowe, rodzice Renata i Mikołaj Kowalewscy
  •     Marcin Uliński, średnia ocen 5,42, zachowanie wzorowe, rodzice Maria i Tadeusz Ulińscy
  •     Maja Bartkowska, średnia ocen 5,27, zachowanie wzorowe, rodzice Agata i Bartłomiej Bartkowscy
  •     Ines Kowalewska kl. VI, średnia ocen 5,18, zachowanie wzorowe, rodzice Renata i Mikołaj Kowalewscy
  •     Oliwia Szypczyńska – najlepszy wynik egzaminu średni 92%, rodzice Paweł i Michalina Szypczyńscy

SP BRZOZIE

  •     Alicja Domżalska, średnia ocen 5,71, zachowanie wzorowe, rodzice Agnieszka i Marcin Domżalscy
  •     Maria Anna Wiśniewska, średnia ocen 5,67, zachowanie wzorowe, rodzice Anna i Przemysław Wiśniewscy
  •     Anna Małkiewicz, średnia ocen 5,64, zachowanie wzorowe, rodzice Agnieszka i Karol Małkiewicz
  •     Julia Warmińska, średnia ocen 5,64, zachowanie wzorowe, rodzice: Anna i Michał Warmińscy
  •     Joanna Bąkowska – finalistka konkursu przedmiotowego z języka polskiego
  •     Joanna Bąkowska – 88% najlepszy średni wynik egzaminu

Nagrody

Nagrodzono też KGW Brzozie I miejsce w konkursie “Bitwa Regionów” w etapie powiatowym i wyróżnienie w etapie wojewódzkim konkursu. Wręczono też nagrodę KGW Jajkowo za II miejsce w konkursie “Bitwa Regionów” w etapie powiatowym i klubowi Seniora “Brzozowy Raj” za przygotowanie palmy wielkanocnej.

Gwiazdy wieczoru

Nie zawiodły też gwiazdy wieczoru. O godzinie 18:30 zaśpiewał i zagrał fantastyczny zespół coverowy Backstage. O 20:00 liczna publiczność oklaskiwała kabaret JURKI z niezastąpioną Agnieszką Liwin, a godzinę później na scenę wkroczył dynamiczny zespół Elliksir.

Było wesoło i rodzinnie do samego końca. Do godziny 2 w nocy bawiono się przy DJ, a tańce były dowolne. Teraz wypada już tylko podsumować dożynki, co najlepiej zrobią zdjęcia w galerii. I do zobaczenia w przyszłym roku.

Sponsorzy

Podziękowania należą się sponsorom, którzy bardzo pomogli i wsparli zorganizowanie i przygotowanie dożynek: Dziękujemy Lasom Państwowym, firmom: Koma, Kalchem, Intrat, Masarnia Brzozie, Hotelowi  Głęboczek Vine Resort & SPA, Sklepowi Lewiatan w Brzoziu, firmie Trans-Kis, Lawendowemu Brzoziu i Stacji benzynowej w Brzoziu.

Organizatorzy dożynek

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska, przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz, ks. kanonik Wiesław Wyszkowski i  Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu. O dekoracje dożynkowe zadbała przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz.