Eksperymenty w Wielkim Leźnie

29 maja 2014 r. młodzi naukowcy koła przyrodniczego Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie zorganizowali pokazy eksperymentów i doświadczeń.

Uczniowie podzielili się swoim doświadczeniem, które zdobywali przez cały rok na kółku. Podczas pokazów uczniowie mogli podziwiać 10 wybranych najciekawszych eksperymentów, do których jako pomocnicy angażowani byli najmłodsi uczniowie.

Jako pierwsze wystąpiły Milena Mergel i Martyna Beszczyńska, które udowodniły, że nadmuchana rękawiczka sama utrzyma szklankę. Następnie Karolina Gross z kl. 5 pokazała wpływ ciśnienia atmosferycznego na odwrócona szklankę z wodą. Zuzia Sarnowska  pokazała efektowny wybuch piany, który był efektem reakcji chemicznej. Patrycja Dam i Ela Otręba zaprezentowały kolorowy wir.  Uczniowie kl. 4 Mikolaj Weregowski i Jakub Wierciński w butelce stworzyli ocean.  Dominika Marchlewicz pokazała jak jajko samo wpada do butelki. Uczniowie klasy 6 Dawid Seroczyński i Andrzej Jarzembowski zaprezentowali lewitujące jajko, Alan Puszcyński sprawił, że styropianowy statek zniknął a Martyna Frahs i Iwona Błażejewska sprawdziły czy zawsze można nadmuchać balon w butelce. Na zakończenie Alicja Cześnik i Dominik Warlikowski stworzyli lampe lawa.

Nad przygotowaniami i przebiegiem pokazów czuwała opiekun koła przyrodniczego – Pani Alicja Ziętarska.