Ferie zimowe w Gminie Brzozie

ferie28 700

Dzięki wójt Danucie Kędziorskiej-Cieszyńskiej w gminie Brzozie, w terminie od 30 stycznia do 4 lutego 2023 roku, odbyły się ferie dla dzieci z terenu gminy. Atrakcji było co niemiara, a każda z nich inna, niepowtarzalna. W feriach uczestniczyły dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Wyjątkiem była sobota, 4 lutego, bo w tym dniu odbyły się zajęcia dla maluchów od 3 roku życia. A co robiliśmy ciekawego, gdzie wyjeżdżaliśmy i co zobaczyliśmy – podsumowanie poniżej.

Poniedziałek i wtorek pod znakiem wycieczek

W poniedziałek, 30 stycznia dzieci w wieku od 7 – 14 lat uczestniczyły w wycieczce do Brodnickiego Parku Krajobrazowego w Gaju-Grzmięcy. Na miejscu wzięliśmy udział w warsztatach z edukatorką panią Martą Roman, która ciekawie opowiadała o zwierzętach zimą. Pokazała nam też różnicę pomiędzy śladami i tropami, co sprawdziliśmy w praktyce, na spacerze ścieżką edukacyjną w lesie. Plenery były przepiękne, śniegu mnóstwo, nic więc dziwnego, że spacer zakończyliśmy bitwą na śnieżki. Później był jeszcze grill w Miętowym Gaju i tak zakończył się pierwszy dzień ferii. Dzieci były pod opieką 4 opiekunów. Od strony pedagogicznej opiekowała się nimi dzięki uprzejmości p. dyrektor Katarzyny Wandzlewicz – p. Katarzyna Bytner ze Szkoły Podstawowej w Brzoziu. Dziećmi opiekowały się również panie Agata Klaus-Graczyk z Urzędu Gminy Brzozie i Anetta Zega, Maria Świderska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu.

We wtorek, 31 stycznia dzieci w wieku 9 – 14 lat wyjechały na lodowisko do Iławy. Zapewniliśmy im wypożyczenie łyżew i dla młodszych pingwinki do asekuracji. Szaleństwa trwały dwie godziny. Po sportowych zmaganiach wybornie smakowała pizza, którą dostały wszystkie dzieci. Dziećmi w tym dniu opiekowały się: dzięki uprzejmości dyrektor Szkoły Podstawowej w Jajkowie p. Małgorzaty Tambowcew – p. Justyna Piekalska, z ramienia urzędu gminy p. Agata Klaus-Graczyk, a z ramienia biblioteki w Brzoziu panie Anetta Zega i Maria Świderska.

Tego samego dnia od godziny 14:00 w Klubie Seniora “Brzozowy Raj” mistrzowie pizzy w wieku od 9 – 14 lat, pod dowództwem p. Iwony Wiśniewskiej z Wioski Początku Życia w Jajkowie, która warsztaty zorganizowała, zmagali się z ciastem tworząc autorskie pizze. Było wiele śmiechu i zabawy, a pizze wyszły pyszne. 

Środa i czwartek z atrakcjami

W środę, 1 lutego zaplanowaliśmy spotkanie z historią dla dzieci w wieku od 9 – 14 lat. Od samego rana wyjechaliśmy do interaktywnego muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Przy okazji odwiedziliśmy też Pola Grunwaldu, gdzie odbyła się słynna bitwa. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to doskonały sposób prezentowania historii w XXI wieku, w sposób ciekawy, interaktywny i angażujący. Wycieczkę zakończyliśmy w Karczmie Rycerskiej pysznym, staropolskim obiadem. W tym dniu dziećmi opiekowały się dzięki uprzejmości dyrektor Szkoły Podstawowej w Leźnie p. Anity Babalskiej – p. Joanna Górzewska i panie Agata Klaus-Graczyk – Urząd Gminy Brzozie, Anetta Zega i Maria Świderska – Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu.

W czwartek, 2 lutego od godziny 10:00 rozpoczęły się warsztaty z Klubem Seniora w Brzoziu, które nadzorowała p. Halina Borkowska. Dzieci w wieku od 7 – 14 lat, pod czujnym okiem seniorów, lukrowały wcześniej upieczone ciasteczka. Było pysznie. Tego samego dnie po południu, dla dzieci w tym samym wieku i również w Klubie Seniora, przygotowano popołudnie z grami i spotkanie ze służbami mundurowymi. Dzięki p. Joannie Górzewskiej odbył się wykład na temat programowania i dzieciaki mogły same zaprogramować małego robota. Odwiedzili nas też strażacy z OSP Jastrzębie, którzy przygotowali szkolenie z pierwszej pomocy. W tym wydarzeniu brali również udział młodzi strażacy z OSP Wielki Głęboczek. Na koniec każde dziecko przejechało się prawdziwym wozem strażackim i do tego z włączonymi syrenami. W tym wydarzeniu dziećmi opiekowały się panie Anetta Zega z biblioteki i Agata Klaus-Graczyk z urzędu gminy.

Piątek i sobota dla młodszych dzieci

W piątek, 3 lutego wybraliśmy się do kinoteatru Harmonia w Nowym Mieście Lubawskim. Dzieci w wieku od lat 6 oglądały film przygodowy “Tedi i Szmaragdowa Tablica”. Z zapartym tchem śledziliśmy przygody archeologa Tediego, który przemierza świat, aby odwrócić klątwę, którą ściągnął na siebie i swoich przyjaciół. A po filmie czekały ogromne pizze w pizerii. Dziećmi w tym dniu opiekowały się: dzięki uprzejmości p. dyrektor Katarzyny Wandzlewicz – p. Marlena Sieklińska ze Szkoły Podstawowej w Brzoziu, a także panie Anetta Zega i Maria Świderska z biblioteki oraz p. Agata Klaus-Graczyk z urzędu gminy.

W sobotę, 4 lutego na zajęcia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu wybrały się maluchy od lat 3. Tu na nie czekały liczne zajęcia które dostarczały wielu bodźców. Dzieci tworzyły masy plastyczne zrobione z bezpiecznych jadalnych składników. Bawiąc się ćwiczyły motorykę, wyobraźnię i stymulowały wiele zmysłów – dotyk, smak, wzrok i węch. Później był słodki poczęstunek i coś do picia. W twórczych zabawach pomagały panie z Samorządowego Żłobka “Brzozowy gaik” Hanna Rogożyńska i Katarzyna Mirosław. Panie pomagały nam dzięki uprzejmości p. dyrektor Wioletty Zarębskiej. Ze strony biblioteki zabawy nadzorowała p. Anna Żabińska.

I tak spędziliśmy wspólnie pierwszy tydzień ferii. Atrakcje dla wszystkich dzieci były bezpłatne, bo ich koszt poniosła Gmina Brzozie. Wszystkie dzieci były w tym czasie ubezpieczone, a stan autokarów, którymi wyjeżdżaliśmy, sprawdzali policjanci z Brodnicy. Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli zapewnić dzieciom wiele atrakcji. To było ważne!!! I w końcu wszystkie dzieci nasze są!