Festiwal Piosenki Romantycznej – “Zakochany Wróbel” dla “Józefinek”, statuetka dla “Wszyscy Razem” z Brzozia.

Rozdano laury X Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Romantycznej w Zbicznie. Grand Prix dla “Józefinek” ze Świecia nad Osą.

Ponad dwadzieścia zespołów z mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wystąpiło w dorocznym konkursie piosenki romantycznej w Zbicznie. Ponieważ był to festiwali jubileuszowy, dziesiąty, na otwarcie wystąpiły organizatorki tego spotkania muzycznego – “Wesołe Kumoszki” ze Zbiczna – w blisko godzinnym koncercie. Ten okazjonalny wstęp był zrozumiały dla wszystkich – jako gospodynie “Wesołe Kumoszki” nie startują w konkursie, ale pieśni romantyczne śpiewają z taką samą emocją jak inny repertuar.

Grand Prix, czyli “Zakochanego Wróbla” wyśpiewał zespół ze Świecia nad Osą “Józefinki”, gorąco oklaskiwany przez zgromadzoną publiczność. Werdykt jury przyjęto z wielkim aplauzem.

Nagrodzono wszystkie zespoły statuetkami i dyplomami za udział. Natomiast nagrody festiwalu przyznano uczestnikom w poszczególnych kategoriach. W konkursie uczestniczył także zespół z Brzozia “Wszyscy Razem” Nasz zespół reprezentowało 7 osób, śpiewając 3 piosenki: “Na morzu burza hula” (na melodię “Zabrałaś serce moje”), “Mój chłopiec zna cały świat” (na melodię “Cygański tamburyn”) oraz “Widziałem Marynę” (postać Maryny grała koleżanka Jola)

W kategorii zespoły wokalne: 1. “Pokrzydowianki” z Pokrzydowa, 2. “Serenada” z Karbowa, 3. “Bylebabki” z Łąkorza.

W kategorii zespoły folklorystyczne: 1. “Wrzos” z Sicienka, 2. “Bronisławianki” z Bronisławia, 3. “Solecczanie” z Solca Kujawskiego.

W kategorii zespoły wokalno-instrumentalne: 1. “Złoty Kłos” z Jabłonowa Pomorskiego, 2. “Dolina Drwęcy” z Lubicza Górnego, 3. “Powiślanki” z Kwidzyna.

Imprezę sfinansowali Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz Urząd Gminy w Zbicznie. Gośćmi festiwalu byli m.in. posłowie Janusz Dzięcioł (PO) i Zbigniew Sosnowski (PSL).

(wind)