Festyn wielkanocny w Jajkowie

W ostatnią sobotę marca w Szkole Podstawowej w Jajkowie odbył się festyn wielkanocny. Głównymi organizatorami tej imprezy było Stowarzyszenie Po Drodze i miejscowa szkoła, a wśród gości byli: wójt gminy Brzozie Danuta Kędziorska, przewodnicząca rady gminy Maria Florkiewicz, radna powiatowa Małgorzata Smoczyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzoziu Katarzyna Wandzlewicz, Arleta Skowrońska z GOPS w Brzoziu oraz rodzice, dziadkowie uczniów,  przyjaciele i znajomi społeczności szkoły w Jajkowie. Tego dnia wioska tematyczna Początku Życia obchodziła swoje pięciolecie istnienia.

Festyn otworzyły prowadząca imprezę Halina Borkowska, Iwona Wiśniewska – prezes stowarzyszenia Po Drodze i dyrektor szkoły Alina Grążawska – Czapulak.

Pierwszym punktem imprezy była folklorystyczna inscenizacja zwyczajów wielkopostnych i wielkanocnych, przygotowana przez członków stowarzyszenia i zaprezentowana przez uczniów.  Później było mnóstwo atrakcji kulturalnych i kulinarnych. Były piosenki, wiersze, inscenizacje bajkowo – wielkanocne, tańce i popisy różnego rodzaju. Każde dziecko mogło wystąpić w jakiejś formie artystycznej, którą opracował wychowawca i dopilnował realizacji. Rozgrywały się konkursy z jajkami w roli głównej. Ich autorem, sponsorem nagród i przyborów konkursowych było stowarzyszenie Po Drodze. W przeprowadzenie konkursów zaangażowali się nauczyciele: Jolanta Kamińska prowadziła konkurs dla rodzica z dzieckiem – „Tangram”, Joanna Górzewska konkurs karmienia jogurtem rodzica przez dziecko, Radosław Fiszer rzut jajkiem na odległość, Tomasz Warmiński obierania jajek przez rodziców, a Krystyna Etmańska rywalizację plastyczną dla rodzin przy malowaniu dużych jajek.

Podczas festynu działała kawiarenka prowadzona przez radę rodziców, gdzie można było kupić ciasto upieczone przez mamy uczniów, kawę, herbatę i napoje.

Można było nabyć ozdoby wielkanocne robiąc zakupy na kiermaszu wioski tematycznej Początku Życia.  Zakupów też dokonywano na stoisku z drobiazgami zorganizowanym przez szkołę, a prowadzonym przez uczennice klasy VIII, pod czujnym okiem Jolanty Kamińskiej.

Wiejski fast food serwowało stowarzyszenie – pyszna zupa i jajeczne hamburgery rozchodziły się w szybkim tempie. Pycha!

Imprezie towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, uśmiech dzieci, zadowolenie gości oraz organizatorów. Wspaniale, że można wspólnie działać dla naszej społeczności i pokazać innym, że zgoda buduje.

Tekst: Alina Grążawska-Czapulak
Fot. Joanna Górzewska