Spotkanie w Wiosce Tematycznej Początku Życia w Jajkowie

290046472 731369898101133 1401136588396488503 n

W poniedziałek, 27 czerwca uczestnicy Klubów Młodzieżowych w Jajkowie, Wielkim Głęboczku i Wielkim Leźnie spotkali się w Wiosce Tematycznej Początku Życia w Jajkowie. Było to spotkanie kończące zajęcia realizowane w ramach Klubów Młodzieżowych w gminie Brzozie w roku szkolnym 2021/2022. Wszystkie zajęcia i wyjazdy zorganizowane w klubach młodzieżowych dofinansowane zostały z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Atrakcje w Jajkowie

Uczestnicy odbyli spacer po Jajkowie i wzięli udział w grze terenowej połączonej z opowieścią o historii wsi Jajkowo. W siedzibie Wioski Tematycznej Początku Życia odbyły się warsztaty rękodzielnicze decoupage na drewnianej desce i zdobienia jajek. Były smaczne przekąski, ciasto, rogaliki, zdrowe owoce i napoje chłodzące, bardzo potrzebne przy upalnej pogodzie. Na zakończenie w palenisku rozpalono ogień, a dzieci upiekły kiełbaski, z których powstały smaczne hot dogi.

Spotkanie służyło także podsumowaniu półrocznej pracy klubów. Koordynator projektu Agnieszka Chyła, w imieniu swoim i wójt Danuty Kędziorskiej – Cieszyńskiej, złożyła serdeczne podziękowania opiekunom klubów. Dziękowała im za ich zaangażowanie, pasję i serce włożone w prowadzenie zajęć animacyjnych oraz pomoc w organizacji działania klubów.

Wzrost aktywizacji dzieci i młodzieży

Efekty realizowanych przez ostatnie miesiące, różnorodnych i atrakcyjnych zajęć dydaktycznych i animacyjnych, doprowadziły do wzrostu aktywizacji społecznej dzieci i młodzieży uczęszczających do klubów. Dzięki korepetycjom z matematyki, języka polskiego, niemieckiego i angielskiego.  dzieci uzyskały pomoc w przezwyciężeniu trudności szkolnych, nadrobieniu braków i lepszym zrozumieniu materiału. Miały możliwość rozwinąć swoje zainteresowania w danej dziedzinie nauki, w obszarach tzw. kompetencji kluczowych.

W klubach odbywały się nietuzinkowe zajęcia animacyjne, podczas których dzieci wykonywały prace plastyczne i rękodzielnicze. Uczyły się też jak przygotowywać potrawy, o emocjach, brały udział w zabawach sensorycznych, wykonywały eksperymenty chemiczne. Były doświadczenia fizyczne oraz robótki ręczne, a także warsztaty z wykorzystaniem masy solnej, bazy mydlanej i baniek mydlanych. Efekty tych działań to przede wszystkim integracja uczestników, wzmocnienie umiejętności budowania relacji rówieśniczych oraz rozwój umiejętności praktycznych.

Ciekawe zajęcia rozwijające pasje

Zajęcia sportowe, taneczne i z zakresu sportów walki pomogły dzieciom w kształtowaniu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki umiejętności dbania o zdrowie oraz kształtowania postaw w oparciu o etykę sportowca, zdobywano nowe umiejętności. Niektórzy klubowicze, odkryli w sobie talent i pasję do tańca. I to do tego stopnia, że zdecydowali się uczestniczyć pod okiem instruktora, w turnieju zorganizowanym w Brodnicy – Gali Tańca 2022 House of Dance. Odbyły się też cztery niezapomniane wycieczki. Do Teatru Baj Pomorski na spektakl „Historia Calineczki”, do Młyna Wiedzy w Toruniu, do Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych oraz do Wioski Garncarskiej w Nidzicy.

Kluby działały dzięki projektom unijnym

Wszystkie zajęcia i wyjazdy zorganizowane w klubach młodzieżowych dofinansowane zostały z Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie umów o powierzenie grantu podpisanych pomiędzy Gminą Brzozie a Stowarzyszeniem „Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie”.

Kluby Młodzieżowe w Gminie Brzozie w okresie od stycznia do czerwca 2022 r. funkcjonowały w ramach trzech projektów unijnych, tj.:

„Aktywacja społeczna dzieci i młodzieży na obszarze rewitalizacji Jajkowo”

„Aktywacja społeczna dzieci i młodzieży na obszarze rewitalizacji Wielki Głęboczek”

„Aktywacja społeczna dzieci i młodzieży na obszarze rewitalizacji Wielkie Leźno”

To był aktywny i dobrze wykorzystany czas!

Kluby młodzieżowe