Gminny Turniej Szachowy

szachy

W Szkole Podstawowej w Wielkim Leźnie odbył się Gminny Turniej Szachowy. W piątek, 10 czerwca uczniowie tej szkoły wraz z uczniami ze szkół w Jajkowie i Brzoziu rywalizowali ze sobą w grze w szachy. To wspaniała gra, która ma wiele zalet edukacyjnych. Znakomicie wpływa na rozwój intelektualny młodego człowieka ucząc go logicznego myślenia, strategii i pobudzając wyobraźnię przestrzenną. Szachy kształtują osobowość, ucząc odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz waleczności. 

Dlaczego warto grać w szachy

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Wenezueli, dzieci które odbyły 4,5 miesięczne kursy gry w szachy, odnotowały znaczące wzrosty ilorazu inteligencji. Aby grać w szachy, wcale nie potrzeba posiadać specjalnych umiejętności, z którymi trzeba urodzić. Dowiedziono bowiem, że są to zdolności, które się nabywa i każdy, bez wyjątku może po nie sięgnąć. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju w szkole w Wielkim Leźnie czuwał sędzia Feliks Stachowicz. Uczniowie zagrali w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Nagrody rzeczowe otrzymali wszyscy uczestnicy.

Zwycięzcy:

W kategorii dzieci najmłodsze zwyciężyli:
1. Artur Siekliński SP Brzozie
2. Hubert Nowiński SP Wielkie Leźno
3. Marcel Grzywacz SP Brzozie
 
W kategorii dzieci młodsze zwyciężyli:
1. Weronika Piotrowska SP Wielkie Leźno
2. Bartosz Sacha SP Brzozie
3. Paweł Szpakowski SP Wielkie Leźno
 
W kategorii dzieci starsze zwyciężyli:
1. Szymon Banilewicz SP Jajkowo
2. Dawid Pilewski SP Wielkie Leźno
3. Adam Patalas SP Jajkowo

Pozostali zawodnicy:

Wojciech Żbikowski, Filip Stutz, Apolonia Malinowska, Borys Dymiński, Szymon Żuchowski, Filip Siekliński, Jakub Tuszyński, Tomasz Modrakowski, Krystian Chrapczyński, Oliwer Wiśniewski, Nadia Wandzlewicz, Szymon Filipski, Marcel Biegański, Zofia Weręgowska, Marcel Marulski, Michał Lewandowski, Lena Kowalewska, Daria Pasieka, Błażej Pikulski, Franciszek Weręgowski, Jakub Żulewski, Krystian Chojnacki, Oliwia Szypczyńska, Hanna Krajnik, Weronika Nowińska, Natalia Gurgul, Martyna Pelcner i Nikola Trędowicz.

Podziękowania

Anna Ottka organizator turnieju szachowego składa podziękowania:
  • Wójt Gminy Brzozie Pani Danucie Kędziorskiej – Cieszyńskiej za przekazane środki finansowe na zakup pucharów.
  • Sekretarz Gminy Brzozie Pani Grażynie Grzecznowskiej za przybycie.
  • Radnej Powiatu Brodnickiego Pani Małgorzacie Smoczyńskiej za wsparcie finansowe i słodkie upominki dla każdego uczestnika.
  • Panu Marcinowi Kozickiemu za przekazane środki finansowe.
  • Radzie Rodziców SP Wielkie Leźno za wsparcie finansowe.
  • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie Pani Katarzynie Burzyńskiej za okazaną pomoc przy organizacji turnieju.
  • Opiekunom: Pani Katarzynie Weręgowskiej i Panu Radosławowi Fiszerowi, którzy podczas turnieju pełnili rolę sędziów pomocniczych.