Grypa – szczyt przed nami. PPIS w Brodnicy apeluje!

2023 01 10 183228

Apelujemy do mieszkańców powiatu brodnickiego oraz wszystkich innych środowisk i instytucji o podjęcie koniecznej i odpowiedzialnej decyzji o poddaniu się szczepieniu przeciwko grypie oraz bezwzględnej konieczności przestrzegania zasad sanitarnych zapobiegających zachorowaniom na grypę i inne choroby infekcyjne – informuje Danuta Kowalkowska-Szramka, brodnicka powiatowa inspektor Państwowej Inspekcji Sanitarnej. – Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla seniorów, najbardziej podatnych na grypę – dodaje.

Od 1 października do 31 grudnia 2022 r. w powiecie brodnickim zanotowano 3660 zachorowań na grypę, z czego 128 zdiagnozowanych przypadków wymagało hospitalizacji. To dużo więcej zakażeń wirusem choroby niż w latach poprzednich w tym samym okresie – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy. Tymczasem szczyt zachorowań dopiero przed nami. Najwięcej zakażeń wirusem grypy w Polsce obserwuje się zwykle na przełomie stycznia i lutego. Należy więc spodziewać się, że największa fala zachorowań dopiero nadejdzie. Tym większy niepokój budzi fakt, że poziom tzw. wyszczepialności w powiecie brodnickim jest dalece niewystarczający. W 2021 r. wynosił zaledwie 2,35% ogółu populacji.

O tym, dla kogo zaszczepienie jest szczególnie ważne i powinien się zaszczepić można przeczytać w “Apelu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy dotyczącym profilaktyki grypy”.

https://www.gov.pl/web/psse-brodnica/apel-panstwowego-powiatowego-inspektora-sanitarnego-w-brodnicy-dotyczacy-profilaktyki-grypy