Informacja o nowych zasadach postępowania z odpadami tekstylnymi
Informujemy, że zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi segregacji odpadów na terenie Unii Europejskiej obowiązującymi od 1 stycznia 2025 roku, odpady tekstylne (np. zużyte ubrania, buty, koce, pościel czy zasłony) nie mogą być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Wprowadzenie tych zmian ma na celu lepsze zarządzanie odpadami oraz ochronę środowiska naturalnego, czyli ograniczenie ilości tekstyliów trafiających na składowiska odpadów, zwiększenie recyklingu materiałów tekstylnych, a także promowanie ponownego użycia odzieży.
Odpady tekstylne będzie można bezpłatnie oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który jest organizowany raz na kwartał (pod koniec ostatniego miesiąca kwartału), przy Urzędzie Gminy Brzozie.
Jednocześnie informujemy, że niepotrzebną odzież w dobrym stanie wciąż można oddawać do specjalnych pojemników np. PCK.
Jak możesz pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów tekstylnych?
Kupuj odpowiedzialnie – nie kupuj, jeśli naprawdę nie potrzebujesz kolejnej rzeczy.
Podziel się odzieżą – nieużywaną, ale w dobrym stanie odzież przekaż znajomym, rodzinie lub sprzedaj/wymień podczas lokalnych kiermaszy.
Sprzedawaj lub wymieniaj odzież online – korzystaj z platform sprzedażowych, aby pozbyć się rzeczy, które już ci nie służą.
Oddaj niepotrzebne ubrania – jeśli nie zależy ci na zysku, oddaj je potrzebującym.
Korzystaj z pojemników na odzież – wrzucaj ubrania do specjalnych pojemników charytatywnych (upewnij się, że są one legalne).
Recykling w sklepach sieciowych – nieużywaną odzież oddaj do punktów recyklingowych, które często prowadzą sklepy firmowe.