Kierowco – „Łapki” na kierownicę

lapki

W dniach 22 – 31 marca 2023 roku Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A., będącą operatorem komunikatora Yanosik, oraz firmą Screen Network S.A  prowadzi akcję pod nazwą  „Łapki” na kierownicę.

Jej celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom bezpieczeństwa w ruchu drogowym spowodowanym korzystaniem z telefonu komórkowego przez kierujących pojazdami. Działania te są uzupełnieniem policyjnej akcji pod nazwą „Na drodze – Patrz i słuchaj”, prowadzonej do końca marca. Jej celem jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na konsekwencje rozproszenia uwagi podczas korzystania z drogi.

Przypominamy, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W przypadku, gdy złamie ten przepis grozi mu mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów tzw. karnych.

Konsekwencje naruszenia przepisu są dotkliwe dla kierujących, ale znacznie gorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku. Szczególnie gdy w nim ktoś zginie, albo odnosi obrażenia i to tylko dlatego, że kierowca patrzył w wyświetlacz telefonu. W 2022 roku policjanci ujawnili 52 307 przypadków korzystania podczas kierowania pojazdem z telefonu .

Podczas akcji „Łapki” na kierownicę użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają materiały edukacyjne w formie quizu. Dotyczyć on będzie konsekwencji korzystania przez kierujących podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za bezbłędną odpowiedź na pytania będzie można otrzymać Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy.

Akcja jest wspierana przez firmę Screen Network S.A. emisją spotu, na ekranach LED rozlokowanych na terenie całego kraju.