Kierowcy dojrzą dzieci nawet we mgle

Policjanci z posterunku w Brodnicy wspólnie z Urzędem Gminy w Brzoziu zorganizowali pogadanki w gminnych szkołach podstawowych i rozdali uczniom odblaski.

Takie spotkania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci idących do szkoły i wracających z zajęć, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok.

Już od 7 lat uczniowie podstawówek w Brzoziu, Jajkowie i Wielkim Leźnie mają niecodziennych gości. W tym roku odwiedził ich aspirant Wojciech Osiński i sierżant sztabowy Paweł Chachulski z posterunku policji w Brodnicy i Arleta Skowrońska z Urzędu Gminy w Brzoziu. Policjant opowiedział dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Następnie rozdano najmłodszym uczniom zerówek odblaski.
Policjantom zależy na spotkaniach z młodzieżą w szkołach.

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Choć ciągle przypomina się uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania na drodze, nie zawsze się do nich stosują. Policja wspólnie z partnerami często organizują podobne akcje. Dzięki rozdawanym podczas spotkań odblaskom osoby idące jezdnią są widoczne nocą oraz podczas mgły.

Z nadejściem jesieni, gdy wcześniej zapada zmrok, często widoczność na drodze ograniczona jest przez złą pogodę – mgłę, deszcz, znacznie pogarszają się warunki na drogach, na szczególne niebezpieczeństwo narażone są osoby piesze i rowerzyści. Jednocześnie z powodu przesunięcia czasu jeszcze długo po zachodzie słońca jesteśmy aktywni i poruszamy się po drogach.

Piesi i rowerzyści często nie zdają sobie sprawy z tego, że wieczorem, w ciemnym ubraniu nie są widoczni dla kierowców. Jeśli zachęcając do noszenia kamizelek czy innych “odblasków”, uratujemy jedno ludzkie życie, to cała akcja będzie miała sens.