Konkurs fotograficzny

fotografia

Z zabytkiem w tle

Maksymalnie dwie fotografie można nadesłać do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, aby wziąć udział w ogólnopolskim konkursie fotograficznym zatytułowanym „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem z tle”.

Na zgłoszenia organizator czeka do 30 sierpnia. Konkurs odbywa się pod patronatem Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tematem konkursu są zabytki województwa kujawsko-pomorskiego, na tle których należy sfotografować jedną lub grupę osób. W podejściu do zdjęć ważna jest pomysłowość. Można przebrać się w stroje nawiązujące do stylu fotografowanego zabytku, można w najróżniejszy sposób wyrażać swój zachwyt nad oglądanym historycznym obiektem. Monumentalne zamki, stare kościoły, przydrożne kapliczki, urocze parki i ogrody, pomniki, fontanny, itp. Wystarczy poszukać tego, co  znane i nieznane, a warte odkrycia.

Województwo kujawsko-pomorskie to różnorodność zabytków i bogactwo etnograficzne – od pradziejowych „piramid kujawskich” (Sarnowo, Gaj, Wietrzychowice) przez perły średniowiecza – romańskie kościoły Kruszwicy i Strzelna, gotyckie skarby Chełmna, Brodnicy i Torunia. Barok upiększył tutejszy krajobraz o kalwarię pakoską i klasztory między innymi w Markowicach i Oborach. Trudny czas zaborów to dwory i pałace otulone parkami, ale również dynamiczny rozwój miast i architektura uzdrowiskowa.

W krajobraz kulturowy województwa wpisane są też ślady po narodach, z którymi przyszło nam koegzystować: Niemcach, Żydach, Rosjanach i Holendrach. Dzięki takiej różnorodności uczestnicy konkursu mają okazję pokazania urody kujawsko-pomorskich miejsc w towarzystwie osób portretowanych „na tle”.

W konkursie nie obowiązują kryteria wiekowe, a udział w nim mogą wziąć osoby nie zajmujące się zawodowo fotografią. Towarzyszy on obchodzonym we wrześniu Europejskim Dniom Dziedzictwa. Nagrodą główną, ufundowaną przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, jest weekendowy pobyt dla dwóch osób w hotelu, który mieści się na terenie zabytkowym województwa. Autorzy najlepszych prac dodatkowo otrzymają wydawnictwa związane z tematyką dziedzictwa kulturowego. Wręczenie nagród i wyróżnień obędzie się podczas wystawy pokonkursowej we wrześniu, zorganizowanej w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, instytucji kultury samorządu województwa.

Prace konkursowe należy przesyłać: drogą pocztową pod adresem: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Pl. Kościeleckich 6, 85- 033 Bydgoszcz, z dopiskiem:  Konkurs: Portret z zabytkiem kujawsko/pomorskim w tle. Można także drogą elektroniczną pod adresem: zabytki@kpck.pl, z dopiskiem w tytule:  konkurs: Portret z zabytkiem kujawsko-pomorskim w tle.

(wind)