Konkurs „Z kulturą po drodze”
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną, zapraszają do udziału w konkursie „Z kulturą po drodze” – na najlepiej wykonane turystyczne mapy regionów etnograficznych województwa kujawsko-pomorskiego.
Jednocześnie informujemy, że termin nadsyłania prac konkursowych został wydłużony do 13 października br.
Celem konkursu jest promowanie wśród mieszkańców naszego województwa dziedzictwa kulturowego oraz potencjału turystycznego jego regionów etnograficznych, a także kreowanie ich wizerunku jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane, a przede wszystkim dostępne dla odwiedzających atrakcje.
Konkurs jest skierowany do instytucji kultury podległych miastom lub gminom (np. Gminne Ośrodki Kultury, biblioteki publiczne), działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie, we współpracy z lokalną społecznością, tzw. „ETNO-mapy”, na którą będą naniesione punkty możliwe do odwiedzenia przez turystę, a budujące tożsamość kulturową mieszkańców danego regionu etnograficznego. Z uwagi na dotychczas przeprowadzone działania promocyjne i stopień rozbudowania oferty turystycznej poszczególnych regionów etnograficznych, możliwość ich prezentacji ograniczono do wyboru jednego z siedmiu regionów, tj.: Borów Tucholskich, Kociewia, Krajny, Kujaw, Pałuk, Ziemi Chełmińskiej lub Ziemi Dobrzyńskiej.
ETNO-mapy, wraz z krótkim opisem poszczególnych punktów oraz propozycją programu dwóch jednodniowych wycieczek obejmujących wskazane na „ETNO-mapie” punkty, mają zostać dostarczone do siedziby KPODR w Minikowie do dnia 13 października br. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest również wypełnienie przez mieszkańca gminy minimum 5 ankiet badających potrzebę upowszechniania wiedzy nt. dziedzictwa kulturowego województwa kujawsko-pomorskiego. Po upływie terminu nadsyłania prac Komisja Konkursowa oceni ich rzetelność w kontekście etnograficznym i historycznym, potencjał do wykorzystania w promocji turystyki etnograficznej oraz walory artystyczne. Najwyżej oceniona praca zostanie opracowana przez grafika i przeniesiona do wersji elektronicznej, a także wydrukowana w ilości 300 sztuk i przekazana zwycięskiej instytucji do rozdystrybuowania według uznania. Dodatkowo, w miejscu wyznaczonym przez zwycięską instytucję, zostanie przeprowadzona prelekcja na temat dziedzictwa kulturowego danego regionu etnograficznego oraz możliwości korzystania z jego zasobów do tworzenia produktów turystycznych.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 11 listopada br. w Minikowie, podczas imprezy plenerowej „Święto Gęsi na Krajnie”.
Uprzejmie proszę o przekazanie niniejszej informacji do podległych instytucji kultury.
W razie pytań proszę o kontakt.
Za organizację konkursu odpowiada pani Aleksandra Hapka – tel. 693-301-527, e-mail: aleksandra.hapka@kpodr.pl.