Kujawsko-Pomorskie orlikami stoi – 2 w Brodnicy, 6 w powiecie

Realizację ogólnopolskiego rządowo-samorządowego programu “Moje Boisko – Orlik 2012” kończymy z liczbą 213 takich kompleksów sportowych działających na Kujawach i Pomorzu. Uroczyste podsumowanie programu odbędzie się 6 maja w Mroczy.

– Budowa orlików była ważną częścią naszego programu rozbudowy bazy sportowej na Kujawach i Pomorzu. Wsparcie samorządu województwa otrzymały wszystkie samorządy lokalne, które zdecydowały się postawić taki kompleks boisk na swoim terenie. O tym, że warto było wspierać budowę orlików, świadczy ogromna popularność jaką cieszą się te ogólnodostępne nowoczesne boiska – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach wszystkich pięciu edycji programu “Moje Boisko – Orlik 2012” (2008-2012) w Kujawsko-Pomorskiem powstało w sumie 213 kompleksów sportowych. Korzystają z nich mieszkańcy 111 gmin, a swojego orlika ma 77 procent gmin w regionie. Kujawsko-Pomorskie jest w krajowej czołówce regionów uczestniczących w programie. Pod względem liczby orlików jesteśmy trzecim regionem w Polsce po województwach wielkopolskim (299 orlików) i mazowieckim (259).

Przypomnijmy – 2 kompleksy boisk “Orlik” są w Brodnicy, pozostałe w Bobrowie, Szczuce (gmina Brodnica), Brzoziu, Bartniczce, Osieku i Świedziebni. Nie ma “Orlików” w gminach Zbiczno, Jabłonowo Pomorskie i Górzno, co nie oznacza, iż brakuje tam obiektów o podobnym charakterze.

Samorządy lokalne otrzymały wsparcie na budowę orlików ze środków Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Marszałkowska dotacja na budowę każdego z nich to 33 procent wartości inwestycji (maksymalnie 333 tysiące złotych). W ciągu pięciu lat samorząd województwa przeznaczył na te inwestycje ponad 70 milionów złotych. Część środków trafiło na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W związku podsumowaniem programu “Moje Boisko – Orlik 2012” ogłoszono dwa konkursy: fotograficzny i multimedialny. Wyniki poznamy przy tej samej okazji.

(wind)