Łupkowe pola gazowe – u nas i u sąsiadów

Urząd Marszałkowski w Toruniu przedstawił geografię, tereny objęte programem poszukiwań gazu łupkowego. Prawdopodobne bogactwo jest w naszym regionie, na Kujawach i Pomorzu.

Urząd Marszałkowski w Toruniu przedstawił geografię, tereny objęte programem poszukiwań gazu łupkowego. Prawdopodobne bogactwo jest w naszym regionie, na Kujawach i Pomorzu.

Komunikat Amerykańskiej Agencji Energii z kwietnia br. potwierdził, iż na terenie naszego kraju znajdują się najbogatsze w Europie złoża gazu łukowego – obliczane na ok. 5,3 bln m sześciennych. Dla nas znamienna informacja – północno wschodnia część woj. kujawsko-pomorskiego znajduje się w potencjalnym obszarze występowania gazu łupkowego, także w gminie Brzozie. Obecnie nie zostały jeszcze przeprowadzone dokładne badania geologiczne, określające zasoby.

Znamy natomiast firmy poszukiwawcze, które otrzymały koncesje w woj. kujawsko-pomorskiem. Podajemy jedynie te, które penetrować będą tereny w powiecie rypińskim i u sąsiadów – w brodnickim.

Marathon Oil Poland w bloku BRODNICA poszukiwania rozpocznie na obszarze ok. 1087 km kw. m.in. w gminach Brodnica, Brzozie, Bartniczka, Zbiczno, Bobrowo, Jabłonowo Pomorskie. Kolejna firma Strzelecki Enegria w bloku PRABUTY POŁUDNIOWE (ok. 480 km kw.) także znajdzie się w obrębie gminy Brzozie oraz Bartniczka. Z kolei Talisman Energy Polska w bloku SZCZAWNO pojawi się m.in. w gminach Brodnica, Świedziebnia, Osiek, Bobrowo, Bartniczka, Górzno oraz w gminie Wąpielsk (powiat rypiński). Tu obszar poszukiwań wynosi 640 km kw.

Kolejną firma z certyfikatem koncesyjnym jest PGNiG, która w bloku “172” zajmie się m.in. dwiema gminami rypińskimi – Skrwilno i Rogowo, działając na ogólnym obszarze ponad 900 km kw.
Oficjalne wyniki prac poszukiwawczych gazu w polskich łupkach poznamy za 3 do 5 lat.

(Wind)