Na festynie kumoszki i bezpłatne badania

Już w najbliższą sobotę – 13 września 2014r. w parku przy Starostwie Powiatowym w Brodnicy, ul. Kamionka 18 odbędzie się festyn ekologiczny “Środowisko ponad wszystko – III Letnie spotkanie z ekologią”.

13 września 2014 r. w czasie festynu ekologicznego festynu ekologicznego:

O godzinie 09.00  ruszą uczestnicy   rajdu rowerowego i pieszego  ścieżkami Brodnickiego Parku  Krajobrazowego. Będzie też  spływ kajakowy  po Pojezierzu Brodnickim.

Oficjalne otwarcie festynu nastąpi o godzinie 12.00

O 12.15  wręczone zostaną nagrody zwycięzcom ekologicznych konkursów: plastycznego ( na makietę i arcydzieło z odpadów ), na prezentację multimedialną i   inscenizację  sceniczno- muzyczną.

Inscenizacje pt. Pochwalmy się pięknem     przyrody naszego powiatu prezentowane będą w sobotę w czasie festynu.

O godzinie 13.00  organizatorzy zapraszają na prelekcje ekologiczne. Tomasz Królak przygotował wykład o ornitofaunie  i opowiadać będzie także m.in. o zwyczajach nietoperzy . Zofia Ługowska  z Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Brodnicy zaprezentuje m.in. ciekawe i przydatne wiadomości o grzybach i kleszczach.

Prelekcje uzupełnione będą wystawą i poradami specjalistów .

O godzinie 13.30 rozpocznie się   koncert zespołu muzycznego “Wesołe kumoszki” ze Zbiczna .

W czasie festynu w parku przy starostwie będą stoiska z ekologiczną żywnością, gry i zabawy ekologiczne, zbiórka zużytych baterii “Wymień baterię na ekogadżet”,  edukacja na temat zbierania i segregacji śmieci itd.

Inne atrakcje festynu:

Obok stoiska  Nadleśnictwa Brodnica będzie też wystawa grzybów.

– Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia owocników  grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz grzybów porastających drzewa występujące na obszarze powiatu brodnickiego. Na naszym stoisku będzie  można uzyskać informację o zasadach bezpiecznego grzybobrania oraz skorzystać z porady  grzyboznawcy dotyczącej własnych zbiorów – informują pracownicy PSSE we Brodnicy.

Organizatorami wystawy są: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brodnicy, Centrum Edukacji Ekologicznej przy Muzeum w Brodnicy oraz Nadleśnictwo w Brodnicy.

Ponadto pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej udzielą  informacji o zagrożeniach, z którymi można spotkać się w lesie, np. : ukąszenia kleszczy, wścieklizna, zagrożenia spowodowane tasiemcem bąblowcowym bądź kontaktem z żmiją.

Na stoisku brodnickiego szpitala będzie można wykonać bezpłatne badania, m.in. poziomu cukru, ciśnienia krwi, tętna ,  pomiaru wzrostu oraz wagi ciała.

Ratownicy Medyczni Zespołów Ratownictwa Medycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy, zaprezentują czynności w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej z wykorzystaniem pacjenta symulowanego, tzw. fantoma . Ratownicy prezentować także będą nową Karetkę Pogotowia Ratunkowego ZOZ w Brodnicy , wskażą jak funkcjonuje najwyższej jakości, profesjonalny sprzęt medyczny zainstalowany w karetce.

– Zapraszamy do czynnego udziału w pokazie udzielania pierwszej pomocy i  sprawdzenia własnych możliwości, pod okiem doświadczonych Ratowników Medycznych- zachęca Dariusz Szczepański, dyrektor szpitala.

Poradami i informacjami z zakresu onkologii, profilaktyki nowotworowej  służyć będzie przedstawiciel z Centrum Onkologii z Bydgoszczy.

Festyn  dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Toruniu

wind