Konkurs dożynkowy

W sierpniu rolnicy dziękują za plony i świętują – to czas dożynek. Na wsiach pojawiają się wówczas instalacje zwane witaczami. Marszałek Piotr Całbecki po raz czwarty zaprasza sołectwa do udziału w konkursie „Pomysłowy witacz dożynkowy 2022”, na zwycięzców czekają nagrody finansowe. Zdjęcia ubiegłorocznych witaczy w podpisanym folderze: https://drive.kujawsko-pomorskie.pl/index.php/s/9XCfRVBscWzePfe

 

– Udział w konkursie dożynkowym to świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy i dbania o tradycję, ale również do integracji lokalnej społeczności. Dlatego chętnie nagradzamy tego typu inicjatywy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Konkurs na najciekawszy witacz dożynkowy jest skierowany do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Słomiane konstrukcje w różnorodnych formach, zwierząt gospodarskich czy scenek przedstawiających gospodarzy mają za zadanie udekorowanie miejscowości oraz informowanie przejeżdżających przez nią osób o nadchodzącym święcie, wyrażają również lokalną estetykę i kreatywność. Są także tymczasową atrakcją turystyczną danej miejscowości. Ideą konkursu jest kultywowanie tradycji oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości.

 

Do konkursu gminy mogą zgłosić jedno sołectwo, a sołectwo może zgłosić jeden witacz dożynkowy. Na instalacji należy zamieścić nazwę miejscowości i rok sporządzenia, powinna być także udostępniona do wglądu komisji konkursowej do 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia przez urząd. Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń są dostępne w regulaminie.

 

Na zgłoszenia czekamy do 26 września 2022 r. Można je składać pocztą tradycyjną na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
Departament Rolnictwa i Geodezji
Plac Teatralny 2
87-100 Toruń
z dopiskiem „Konkurs Pomysłowy witacz dożynkowy 2022” 

 

Szczegółowych informacji na temat organizacji konkursu udziela:

Krystyna Brykała, e-mail: k.brykala@kujawsko-pomorskie.pl, tel. 56 62 15 934

 

Załączniki do pobrania:

 

Dożynki Wojewódzkie w tym roku będziemy świętowali we Włocławku i okolicznym Kruszynie w sobotę i niedzielę, 27 i 28 sierpnia. Czytaj: Dożynki Wojewódzkie Włocławek – Kruszyn: oj, będzie się działo!

 

Departament Rolnictwa i Geodezji

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego