Nowy rok szkolny – z uśmiechem, niepewnością i radością

Zaczęło się! Po wakacjach uczniowie wrócili do swoich szkół, przyszli nowi, najmłodsi, przyprowadzeni przez rodziców, babcie. Czekali na nich nauczyciele, panie woźne, pracownicy dbający o wygodę i czystość.

1 września odwiedziliśmy jedną ze szkół podstawowych w gminie Brzozie. Przed budynkiem w Jajkowie niemal całe pobocze szosy zajęte przez zaparkowane samochody. Wszyscy zdążyli, nie wypadało się spóźnić już pierwszego dnia, bo to mogłoby źle wróżyć. W sali gimnastycznej uczniowie zajęli prawą część ławek, nauczyciele i rodzice, usadowili się w części pod oknami. Hymn państwowy, przypomnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej, minuta ciszy i dalej już poszło zgodnie z przyjętym programem, również poetyckim.

Po uroczystości część najważniejsza, tak dla uczniów jak i nauczycieli – spotkanie w klasach, poznanie planu lekcyjnego, wspomnienia wakacyjne i? do zobaczenia w piątek, 2 września, już w dniu roboczym. Tak naprawdę wszystko wskoczy na pełne obroty dopiero w poniedziałek, gdy trzeba będzie przygotować się do kolejnych zajęć i – co najważniejsze – odrobić lekcje. Niestety, wakacje szybko minęły. O nich można już tylko napisać ciekawe wypracowanie na lekcji języka polskiego.

(wind)