Otwarcie przedszkola w Jajkowie

3

W dniu 28 marca 2022 roku odbyła się uroczystość otwarcia Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Jajkowie. Pięknie wykończone i bogato wyposażone, będą służyły maluchom od dnia 1 kwietnia.

Budowę budynku rozpoczęto w 2018 roku, kiedy to w trakcie kadencji poprzedniego wójta, zabrakło środków na tę inwestycję. Wójt gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska w kilka tygodni po zaprzysiężeniu złożyła wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu pozyskano łącznie blisko 500 tys. zł środków na ukończenie połowy budynku. Powstały wtedy pierwsze w powiecie brodnickim żłobki samorządowe w miejscowościach Brzozie i Jajkowo.

Drugą część budynku, gdzie znajduje się obecnie przedszkole, wykończono dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Otrzymano 900 tys. zł, które pokryły 100% inwestycji. Oprócz starannie wykonanych i wyposażonych pomieszczeń, wybudowano przestronny i nowoczesny plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią. Powstał też parking, a także zainstalowano pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne.

Uroczystość otwarcia przedszkola zaszczycili znamienici goście, wśród których znaleźli się między innymi:

wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, pełnomocnik rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych Anna Gembicka,

senator RP Ryszard Bober,

w imieniu posła na Sejm Pawła Szramki dyrektor biura poselskiego Paweł Grabowski

wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau

proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pokrzydowie ksiądz Wojciech Dembek

dyrektor delegatury w Toruniu Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Krzysztof Bylicki

starszy wizytator delegatury w Toruniu Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Anna Sawicka

przewodniczący Rady Powiatu Brodnickiego Roman Pytlasiński

dyrektor ds. świadczeń oddziału KRUS w Bydgoszczy, radny powiatowy Arkadiusz Orłowski

przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz

Nie zabrakło też radnych, rodziców, pracowników szkół i mieszkańców gminy Brzozie.

W trakcie części oficjalnej, którą poprowadziła dyrektor Szkoły Podstawowej w Jajkowie Małgorzata Tambowcew, wielką radość obecnym sprawił występ przedszkolaków, które odważnie i dynamicznie wykonały swój program artystyczny. Po części oficjalnej, wszyscy udali się do przedszkola. Uroczyście przecięto wstęgę, dokonano poświęcenia obiektu i naocznie przekonano się, jak można spożytkować przyznane fundusze.