Płatnicy bez PUE ZUS muszą przyjść po login i hasło

PUE

Od nowego roku 2023 każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców. Również rodzica zatrudniającego nianię na umowie uaktywniającej, duchownego, czy osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub np. studenta. 

W województwie kujawsko-pomorskim działalność prowadzi 133,6 tys. płatników składek. Muszą oni zrealizować ustawowy obowiązek posiadania i utrzymania aktywnego konta na PUE ZUS. Już tylko 5%, czyli 7,3 tys. płatników nie dopełniło tego wymogu. Płatnikom, którzy nie założyli konta na PUE do końca roku, ZUS utworzy konto techniczne, ale to sam płatnik będzie musiał dokończyć proces rejestracji.  Aby klient mógł zalogować się na swoje konto, musi uzyskać dane do logowania. Login i jednorazowe hasło otrzyma podczas e-wizyty lub na Sali Obsługi Klienta w dowolnej placówce ZUS.

Jeżeli pracodawca nie założył profilu na PUE, a profil techniczny założył za niego ZUS i nie został jeszcze on aktywowany, to lekarz wystawi e-ZLA dla jego chorego pracownika tylko elektronicznie.  Medyk nie wręczy już pracownikowi wydruku zwolnienia, tak jak to było dotychczas, gdy płatnik nie miał PUE. O tym zwolnieniu taki pracodawca nie dowie się, póki nie aktywuje swojego konta. 
Tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia placówki ZUS po dane do logowania. Wizytę w placówce ZUS można wcześniej umówić na konkretny dzień i godzinę. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 52 34 18 126 (dotyczy to placówek ZUS w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, Tucholi, Żninie oraz Sępólnie Krajeńskim) lub nr tel. 54 23 07 376 (dotyczy placówek ZUS w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Rypinie oraz Golubiu-Dobrzyniu).

Jeśli nie chcemy obsługiwać swojego profilu samodzielnie, można kogoś upoważnić do dostępu do profilu płatnika poprzez formularz pełnomocnictwa (ZUS PEL). Osoba, której klient udzieli upoważnienia musi najpierw zarejestrować swoje konto na PUE, a potem na podstawie pełnomocnictwa otrzyma dostęp do profilu jako płatnik.