Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania

REGIONALNY SYSTEM OSTRZEGANIA

W pierwszym półroczu 2015 roku  dzięki RSO przekazaliśmy prawie 2500 powiadomień i ponad 540 ostrzeżeń. ” – powiedział minister Andrzej Halicki. Do końca lipca br. aplikacja mobilna RSO miała prawie 270 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. upały, silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wodowskazów) czy informacji drogowych
(np. korki, remonty, objazdy).

System jest z jednej strony bardzo prosty, z drugiej oparty o nowoczesne technologie. Dziś komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) dostępne są w bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO (na smartfony i tablety), w programach TVP oraz w telegazecie, a ponadto w telewizji hybrydowej, na stronach internetowych urzędów wojewódzkich oraz drogą sms.” – podkreśla minister Halicki, dodając, że do tej pory nie było potrzeby wykorzystania funkcji sms, jako narzędzia komunikacji zastrzeżonego wyłącznie dla najistotniejszych komunikatów
i ostrzeżeń, dotyczących takich zagrożeń jak np. powódź, zagrożenie epidemiologiczne czy biologiczne.

RSO to duże ułatwienie dla mieszkańców zagrożonego klęską żywiołową regionu. Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać”. – powiedział szef MAC.

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych, a od 1 lipca tego roku istnieje także możliwość powiadamiania sms. 

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3: programach ogólnopolskich (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka) w telegazecie od str. 190, telewizji regionalnej (telegazeta od str. 430), telewizji hybrydowej. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora (pasek DVB).

Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Jak to działa

Komunikat generuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego a następnie ostrzeżenie pojawia się:

 • na stronach internetowych urzędów wojewódzkich

 • w programach ogólnopolskich TVP (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka – telegazeta od str. 190, napisy DVB) w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, napisy DVB), a także na platformie hybrydowej

 • w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety.

W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję
z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W smartfonie

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

SMS

Od 1 lipca 2015 r. RSO zostało rozszerzone o kanał SMS. Korzystanie z tego kanału jest bezpłatne dla użytkownika i nie wiąże się z koniecznością aktywowania takiej usługi. Nie ma zatem potrzeby podawania swojego numeru telefonu do bazy numerów czy informacji
o lokalizacji użytkownika. Nie ma również potrzeby włączania tej funkcji – jest ona niezależna od aplikacji RSO.

SMS-a otrzyma na swój telefon komórkowy każdy obywatel będący w zasięgu sieci, pod warunkiem, że nie dezaktywuje takiej opcji w ustawieniach telefonu.

Tą drogą przekazywane będą wyłącznie najistotniejsze komunikaty i ostrzeżenia, które dotyczyć będą najpoważniejszych zagrożeń, w szczególności ostrzeżeń alarmowych
o przewidywanych dużych skutkach i zasięgu np.:

– powódź lub zagrożenie powodziowe;

– wielkoobszarowy pożar;

– nawałnice i inne gwałtowne zdarzenia atmosferyczne na znacznym terytorium;

– istotne zagrożenia epidemiologiczne i biologiczne;

– awarie przemysłowe powodujące znaczne zagrożenie albo skażenie chemiczne lub radiacyjne;

– protesty społeczne lub zakłócenia porządku publicznego na znacznym terytorium.

RSO-SMS otrzyma na razie użytkownik zalogowany w sieci telekomunikacyjnej jednego
z 4  Operatorów: Orange, P4, Polkomtel lub T-Mobile. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie wyklucza współpracy również z innymi operatorami.

W sierpniu 2015 roku podpisane zostało także porozumienie pomiędzy TOPR i GOPR.

****

Zarówno w aplikacji telefonicznej, jak i telegazecie TVP umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe czy inne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa obywatela.

RSO zawiera również następujące poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych:

 • Burze i nawałnice
 • Wichury
 • Powódź
 • Upały
 • Zima
 • Bezpieczny wypoczynek
 • Bezpieczne fajerwerki
 • Katastrofa budowlana
 • Zagrożenia terrorystyczne
 • Alarm bombowy
 • Niebezpieczna przesyłka
 • Niewypały niewybuchy
 • Zatrucie czadem
 • Pożar
 • Skażenie substancją toksyczną
 • Pierwsza pomoc
 • Zatrucie substancjami psychoaktywnymi
 • Alarmowanie i ostrzeganie
 • Ważne informacje

Poradniki opracowane zostały przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie materiałów udostępnionych przez urzędy wojewódzkie i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Link do Poradników RSO.

Ważne daty:

 • 13 listopada 2014 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało umowę
  z Telewizją Polską (TVP). Określa ona harmonogram wdrażania systemu:

 • 1 stycznia 2015 r. RSO – od tego momentu RSO jest dostępne w TVP Regionalnej
  i w aplikacji mobilnej na smartfony.

 • 1 lipca 2015 r. RSO objęło wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki podpisanej umowie z operatorami telefonii komórkowej funkcjonuje także opcja powiadamiania SMS.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Telewizją Polską S.A. oraz IMGW-PIB.

Więcej informacji: www.mac.gov.pl/rso

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.