Reportaż, opowiadanie i ballada w jednym

Miedza gnał czarny pies - okładka

Bogumił Drogorób
Bogumił Drogorób

Bogumił Drogorób znany jest w społeczności Pomorza i Kujaw dzięki swej działalności dziennikarskiej. Przez długie lata mieszkał w Toruniu, kierował lokalnym działem Gazety Pomorskiej, dwadzieścia lat temu zaczął robić to samo tworząc oddział GP w Brodnicy, informując o życiu wsi, miast i miasteczek powiatu brodnickiego i nowomiejskiego. Obecnie jest dziennikarzem i redaktorem w tygodniku „Super Brodnica”. Jako autor zadebiutował w 1987 roku zbiorem opowiadań pt. „Biuro pisania podań”. Potem przyszedł czas na tomy pt. „Czysty zapis” oraz „Idąc. Opowiadania na drogę”.

Wspomnienie o dziennikarskiej karierze tego reportera nie pojawia się tu bez przyczyny. Lata i kilometry przebytych przez Bogumiła Drogoroba dróg, torowisk, szlaków pieszych, ścieżek, skrajów i traktów jest niezliczona, a większość z nich prowadziła do miejsc gdzie diabeł mówi dobranoc. Mieszkającym tam bohaterom książek tego autora daleko do sławy i dobrobytu. To często „wolne ptaki”, ludzie niepokorni, typy spod ciemnej gwiazdy, upadli sportowcy, wieczni marzyciele, niespełnieni artyści, drobni handlarze i sklepikarze, wszelkiej maści kombinatorzy dnia powszedniego, muzycy-amatorzy, ubodzy chłopi, kolejarze pielęgnujący pamięć o potędze polskich kolei i ogólnie prości ludzie pragnący jakoś odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Peregrynując po Polsce prowincjonalnej autor nie odmalowuje obrazu biedy, nędzy i upadku, ale pisze prawdę o życiu. Szuka kolorów w szarzyźnie codzienności. Chwyta za nitki smutków i radości „małych wielkich” ludzi. Podnosi z ziemi kamyczki z „żalami do Pana Boga” i notuje wzniesione tanim piwem toasty za dobrze spędzony dzionek oraz lepsze jutro.

Proza Bogumiła Drogoroba w pierwszych tomach ujawniająca zainteresowania autora fantastyką ludową, dziś coraz bliższa jest korzeniom dziennikarskim twórcy pragnącego uchwycić szybko przemijającą postać świata w gromadach, wioskach, czy miasteczkach. Żyjący tam ludzie może z racji egzystencji we własnym mikroświecie mają swoją filozofię i indywidualne spojrzenie na otoczenie. Nie zawsze chcą żyć w zgodzie z narzuconymi zwyczajami. Mają ochotę smakować życie inaczej (np. „Rowerzyści” z tomu „Idąc”). Dlatego też opowiadania Bogumiła Drogoroba są tak odmienne od spotykanej dziś powszechnie prozy. To teksty nawiązujące do klimatów powieści i opowiadań Marka Nowakowskiego, Edwarda Stachury i Andrzeja Stasiuka, a uważny czytelnik znajdzie tu też niejeden ślad twórczości Andrzeja Pilipiuka. Warto jednak podkreślić, że na przestrzeni lat autor „Czystego zapisu”, „Idąc” wypracował własny styl stanowiący połączenie klasycznego reportażu i ballady. Najnowsza książka fascynuje znów formą – skrótem myślowym, pauzą, strzępami zdarzeń, gdzie banał jest dominantą. Znajdziemy tego potwierdzenie w wielu opowiadaniach zawartych w „Miedzą gnał czarny pies”, a dowodem tego jest choćby „Rzeźnia”, „Wiaderko bigosu”, „Między nogami”.

Należy dodać także fakt, że jedną z zalet książek Bogumiła Drogoroba, jest także ich zapis historyczny, etnograficzny i socjologiczny, nie zawsze w pełni dostrzegany i doceniany.

Z inicjatywy Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy, Pawła Stannego, burmistrza Brodnica – Jarosława Radacza oraz Adama Marszałka, prezesa toruńskiego Wydawnictwa Adam Marszałek 25 stycznia w brodnickim Pałacu Anny Wazówny o godz. 17.30 w cyklu „Brodnickie Promocje” odbędzie się spotkanie z autorem, na które serdecznie zapraszamy.

Paweł Stanny

 
Miedza gnał czarny pies - okładka
Miedza gnał czarny pies – okładka