Rusza elektroniczny system gromadzenia dokumentacji medycznej

foto 02

W województwie rusza kompleksowy i bezpieczny elektroniczny system gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i udostępniania dokumentacji medycznej z repozytorium danych obrazowych. Również z portalem pacjenta i aplikacją mobilną, rejestracją elektroniczną i możliwością prowadzenia multidyscyplinarnych e-konsyliów medycznych. System poszerza i uzupełnia funkcjonalności centralnego Internetowego Konta Pacjenta i będzie z nim współpracował.

 – Dla pacjenta i dla lekarza korzyści będą oczywiste. Nareszcie w jednym miejscu, po naciśnięciu kilku klawiszy komputera, lekarz będzie miał pełny obraz stanu zdrowia pacjenta – mówił podczas spotkania z dziennikarzami wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Poinformował też, że proces uruchamiania i odbiory kolejnych modułów trwają. Pełne wdrożenie ogłoszone zostanie w chwili odbioru ostatniego z nich.

W systemie, który powstaje we współpracy samorządu województwa z konsorcjum partnerów technologicznych i ekspertami ze świata medycznego, jest obecnie 15 placówek medycznych w całym regionie, w tym wszystkie szpitale prowadzone przez samorząd województwa, oba szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy i Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego. Kolejne 22, przede wszystkim szpitale powiatowe i gminne przychodnie podstawowej opieki medycznej, dołączą w drugim etapie. Dostarczycielem zasadniczej infrastruktury technologicznej jest samorządowa wojewódzka spółka Exea. Jej prezes Magdalena Mike podkreślała dziś całkowite bezpieczeństwo wszystkich danych, gwarantowane posiadanymi przez firmę certyfikatami bezpieczeństwa.

Finiszujący obecnie pierwszy etap budowy kosztował 104 miliony złotych, większość finansowania stanowią unijne środki Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Następny sfinansowany zostanie ze środków nowej perspektywy.

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP