Strzelnica wirtualna w Gminie Brzozie

344784622 604231904988572 5676686268940040677 n

Miło nam poinformować, że Gmina Brzozie otrzymała dofinansowanie w Konkursie Ministra Obrony Narodowej pn. „Strzelnica w powiecie 2023” na realizację zadania związanego z utworzeniem wirtualnej strzelnicy umożliwiającej prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród dzieci i młodzieży.

 

Całkowity koszt zadania: 182 300,00

Dofinansowanie: 145 840,00

Wkład własny: 36 460,00

 

Strzelnica będzie zlokalizowana w budynku byłego gimnazjum w Brzoziu. Na piętrze budynku zostaną zaadaptowane dwa pomieszczenia, w jednym umieszczony zostanie wirtualny system szkolno-treningowy wraz z niezbędnym wyposażeniem, w drugim – powstanie magazyn broni.

 

Strzelnica jest multimedialnym systemem szkolno-treningowym, opracowanym na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych, umożliwiającym podstawowe oraz zaawansowane szkolenie strzeleckie z wykorzystaniem laserowych symulatorów broni (replik pistoletów i karabinów) prowadzone w wirtualnej rzeczywistości.

 

Przeznaczona jest do nauki i doskonalenia umiejętności w zakresie:

– bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym manualnej jej obsługi;

– celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów o „małych” powiększeniach;

– ćwiczeń w obserwacji – wykryciu, rozpoznaniu i identyfikacji celów;

– prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się, przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności;

– wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.

 

Trening prowadzony jest w oparciu o obraz animacji komputerowej, tworzony na bazie wirtualnej przestrzeni 3D, wyświetlany na ekranie w postaci płaskiego obrazu.

 

Strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek) zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu. Przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych, do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania uwzględniających między innymi: dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelenie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności.

 

Zadanie zostanie zrealizowane do końca 2023 r. Poniżej przedstawiamy Państwu wizualizację strzelnicy.