Święto Niepodległości w gminie Brzozie

swieton60 700

W piątek, 11 listopada 2022 roku w gminie Brzozie odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Był to dzień wyjątkowy, gdyż 104 lata temu w dziejach naszego narodu miały miejsce szczególne wydarzenia. Zapisały się one na zawsze na kartach historii Polski, Europy i całego świata. Po 123 latach cierpienia, represji i niewoli wielu pokoleń naszych rodaków, Polska odzyskała wolność. Z tej okazji mieszkańcy gminy Brzozie spotkali się, żeby celebrować kolejną rocznicę wolnej Polski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny, po której o godzinie 11:30 spotkano się na targowisku “Mój Rynek”. Po krótkim wprowadzeniu, w imieniu Wójt Gminy Brzozie Danuty Kędziorskiej-Cieszyńskiej, głos zabrała Przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz. W swoim wystąpieniu przewodnicząca powiedziała: – Szanowni Państwo!  To wyjątkowy dzień, kiedy wszyscy, we wspólnym gronie, dumnie celebrujemy kolejną rocznicę wolnej Polski. To wielka radość móc świętować z państwem 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej, że czynimy to w zacnym gronie mieszkańców gminy Brzozie. Choć czasy, w których żyjemy stają się skomplikowane, w dniu wielkiego polskiego święta pamiętajmy głównie o tym, co w przeciągu tych ponad 100 lat udało nam się wspólnym zbiorowym wysiłkiem jako narodowi osiągnąć. 

Marsz dla Biało-Czerwonej

Po części oficjalnej mieszkańcy utworzyli pochód asekurowany przez strażaków z OSP Brzozie, (którym bardzo dziękujemy za pomoc). Dzieciom wręczono opaski #profilaktykapozytywna odwołujące się do ogólnopolskiej akcji promującej zdrowy styl życia bez używek i pouczono je, jak zachowywać się na drodze. Pochód ruszył w Marszu dla Biało-Czerwonej w kierunku Urzędu Gminy Brzozie, gdzie pod masztem z flagą odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego. Następnie przez Zespół Wodno-Parkowy maszerowano po ulicach Brzozia. Wszyscy dostali chorągiewki w narodowych barwach i teksty pieśni patriotycznych, które śpiewano wspólnie podczas marszu. Zakończono go w miejscu wyjścia, na targowisku, gdzie odbyła się część artystyczna. Wystąpiły w niej panie z Klubu Seniora (wiersze patriotyczne), a dziewczynki ze szkół w Brzoziu i Jajkowie zaśpiewały pieśni. Uroczystość zakończono poczęstunkiem w biało-czerwonych barwach. Była kawa i herbata, gorący barszcz czerwony, polskie “raczki” i rogaliki z biało-czerwonym lukrem. Poczęstunek sfinansowano z budżetu Gminy Brzozie.

Nic nie jest dane na zawsze

To niezwykle ważny dzień dla Polaków. Jednak powinniśmy pamiętać, że niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, którego my powinniśmy strzec. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, zjednoczonej Europie, mamy możliwość decydowania o sobie i mimo dzielących nas różnic pamiętajmy o tym jak łatwo tę wolność stracić. Dlatego musimy o nią dbać – wspólnie, solidarnie, nie zapominając o słabszych, potrzebujących pomocy.