Szczepienia przeciw HPV

gpis2a

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020 – 2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.

Do kogo kierowany jest Program

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12- i 13-letnie, tj. urodzone po 1 stycznia 2010 r., do ukończenia 14. roku życia będzie można zaszczepić bezpłatnie.

W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podaje się w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

– Najlepiej szczepić osoby w wieku nastoletnim, przed inicjacją seksualną – zaleca Danuta Kowalkowska-Szramka, powiatowy inspektor Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy. –  Szczepionki są bezpieczne, a szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako zalecane. Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70 proc. ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy – dodaje.