Turystyczny szlak Mikołaja Kopernika również w Gminie Brzozie!

276140440 5355758884457151 3125136690772589784 n

W dniu dzisiejszym w Toruniu podpisano listy intencyjne dotyczącego turystycznego szlaku Kopernikowskiego.

Pod pierwszym listem intencyjnym podpisy złożyli marszałkowie trzech województw związanych z postacią wielkiego polskiego astronoma – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pod drugim – przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich samorządów wszystkich szczebli, w tym również Wójt Gminy Brzozie pani Danuta Kędziorska-Cieszyńska.
W naszej części szlaku, który na mapie jest wyznaczoną przez miejsca związane z Kopernikiem pętlą we wschodniej części regionu, znajdą się: Toruń, Łysomice, Piwnice, Świerczynki, Zamek Bierzgłowski, Bierzgłowo, Grzywna, Chełmża, Nawra, Grzybno, Unisław, Starogród, Kałdus, Chełmno, Grudziądz, Dusocin, Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń, Brodnica, Wielki Głęboczek, Kaszczorek, Złotoria, Włocławek i Wąbrzeźno. W rejonie Dusocina pętla połączy się z odcinkiem pomorskim w kierunku Kwidzyn-Sztum-Malbork-Elbląg, w rejonie Wielkiego Głęboczka z odcinkiem warmińsko-mazurskim w kierunku Kurzętnika.
 
Kujawsko-pomorski odcinek szlaku wyznaczyła rada ekspercka złożona z historyków, muzealników i specjalistów zajmujących się turystyką. W przyszłym roku obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
 
“Stworzenie Szlaku to bardzo interesująca inicjatywa. Cieszę się, że gmina Brzozie została zaproszona do udziału w przedsięwzięciu. Rozwój turystyki i promocji regionu jest dla nas bardzo ważny z punktu widzenia rozwoju społeczno – gospodarczego. Już niebawem to właśnie Wielki Głęboczek będzie kojarzony z wielkim uczonym jakim był Mikołaj Kopernik. Powstanie Szlaku to także szansa na stworzenie nowej infrastruktury, która będzie wykorzystywana nie tylko przez mieszkańców ale także przez turystów” – powiedziała Wójt Gminy Brzozie.
 
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Fot: Krzysztof Skrzyniecki