Tydzień Bibliotek w gminie Brzozie

czytanie

Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie i to niezależnie od wieku. W dniu 8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to rozpoczęło Tydzień Bibliotek, w którym organizowano różne wydarzenia.  W tej odsłonie Tygodnia Bibliotek w gminie Brzozie, oddziały przedszkolne w szkołach i oddziały żłobka odwiedziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu Ewelina Motylińska.

Pani dyrektor odwiedziła szkoły w Wielkim Leźnie, Jajkowie i Brzoziu, rozmawiała z dziećmi o książkach i bibliotece, a także czytała im bajki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajek oraz zostały zaangażowane do zadań logopedycznych związanych z powtarzaniem różnych dźwięków. 

A dlaczego dzieci potrzebują wspólnego, głośnego czytania? Powodów jest wiele, ale warto o nich wspominać przy każdej nadarzającej się okazji. Czytanie buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem i zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka. Rozwija wyobraźnię i uczy myślenia. Rozwija poczucie humoru i jest znakomitą rozrywką. Ułatwia naukę i ćwiczy pamięć, a przede wszystkim kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Czytajmy więc dzieciom, bo odpłaci się to z nawiązką.

Fot. SP w Brzoziu, SP w Jajkowie, SP w Wielkim Leźnie