W skali powiatu brodnickiego – przyzwoicie

Miliony na wiejskie drogi. Ponad 70 kilometrów dróg dojazdowych do gruntów rolnych zostało w ubiegłym roku zmodernizowanych dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa.

Miliony na wiejskie drogi

Ponad 70 kilometrów dróg dojazdowych do gruntów rolnych zostało w ubiegłym roku zmodernizowanych dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa.

Z dotacji skorzystało 79 samorządów gminnych z Kujawsko-Pomorskiego. Suma wsparcia to 5,9 miliona złotych. W powiecie brodnickim tych inwestycji było kilka, tak więc i skala osiągnięć bardzo przyzwoita. Dotowano budowę drogi w Miesiączkowie  – 1000 m. Urząd Miasta i Gminy Górzno na ten cel otrzymał 50 000 zł. W Nieżywięciu (gmina Bobrowo) zbudowano także 1000 m drogi, a dotacja wyniosła 120 000 zł. W gminie Brzozie 49 000 zł. dotacji przeznaczono na szlak Wielkie Leźno – Zembrze – ugajno, o długości 1 km. W gminie Jabłonowo Pomorskie  zajęto się drogą Szczepanki – Buk Pomorski. Na ten cel administracja samorządowa otrzymała 60 000 zł. dotacji – odcinek liczy 750 m. W gminie Osiek pracowano na trasie Jeziorki – Łapinóż, 1 km, dotacja – 44 000 zł. oraz w Kretkach Dużych – dotacja 172 350 zł. – trasa 1500 m. I wreszcie w gminie Zbiczno na odcinek 1000 m w Sumówku przeznaczono 37.000 zł.

Zrobiono dużo czy mało? W porównaniu z innymi powiatami – bardzo dużo, zatem i dotacje były odpowiednio większe.  Pod tym względem najsłabiej zapunktował powiat rypiński – dwie małe inwestycje w gminie Brzuze i Rogowo, wartość dotacji 163 000 zł. i 1360 m drogi? I to wszystko co działo się w tym zakresie w terenie rypińskim.

Zmodernizowane drogi zapewniają bezpieczny i komfortowy dojazd do pól. Realizacja tych inwestycji polega najczęściej na położeniu utwardzonej nawierzchni, przygotowaniu zjazdów na pola uprawne oraz zapewnieniu odwodnienia drogi.

– Nasz fundusz to dla samorządów gminnych dodatkowa możliwość pozyskania wsparcia na poprawę lokalnej sieci drogowej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W grudniu zakończył się nabór wniosków o wsparcie tego typu przedsięwzięć, które będą realizowane w 2013 roku. Trwa ich weryfikacja.

(wind)