W Wielkim Leźnie, Brzoziu i Świedziebni

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to priorytet nie tylko dla policjantów. Norm zachowań na drodze, podwórku i w czasie zabawy, uczyć trzeba od najmłodszych lat. Pomagają w tym spotkania i pogadanki mundurowych z uczniami.

Uczą bezpiecznych zachowań

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to priorytet nie tylko dla policjantów. Norm zachowań na drodze, podwórku i w czasie zabawy, uczyć trzeba od najmłodszych lat. Pomagają w tym spotkania i pogadanki mundurowych z uczniami.

W czasie akcji “Bezpieczna droga do szkoły” policjanci odwiedzili szkołę w Wielkim Leźnie w Gminie Brzozie i szkołę w Świedziebni. Z uczniami podstawówki rozmawiali na tematy związane z bezpieczeństwem podczas drogi do szkoły i zabaw na podwórku, a także po zakończeniu zajęć w szkole. 

– Początek roku sprzyja przypomnieniu uczniom zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach – mówi mł. asp. Agnieszka Łukaszewska z brodnickiej policji. – Uczniów szkoły w Wielkim Leźnie i Brzoziu odwiedziła asp. Barbara Gutowska – Gondzik i asp. Wojciech Osiński, dzielnicowy z posterunku w Zbicznie, a do Świedziebni pojechałam osobiście. 

Szczególną uwagę mundurowi poświęcają na spotkania z dziećmi z zerówek i pierwszych klas. One nie zawsze wiedzą jak należy zachować się, aby nie przytrafiło im się jakieś nieszczęście.

W czasie spotkania policjanci zwracali szczególna uwagę na elementy odblaskowe na ubiorze i tornistrach, które poprawiają widoczność podczas marszy do szkoły i wieczornych spacerów. Wiele mówili o właściwym zachowaniu, w czasie spotkań z obcymi osobami, a także o zachowaniu, gdy dziecko jest samo w domu.

W prezencie dzieci otrzymały zawieszki odblaskowe, które obiecały nosić przy tornistrach i które z całą pewnością przyczynią się do poprawy widoczności małych piechurów na drodze.

– Miłym zaskoczeniem było przygotowanie specjalnie na tą okazję wierszyka o bezpieczeństwie, który głośno i wyraźnie wyrecytowały na koniec spotkania – dodaje Agnieszka Łukaszewska. – Dzieci wykazały się ogromną znajomością przepisów ruchu drogowego. Największa frajdę miały przymierzając czapkę policyjną i oglądając kajdanki. Policjanci w Brzoziu otrzymali natomiast, w ramach podziękowania za spotkanie, własnoręcznie namalowane serca. To były bardzo miłe i pouczające spotkania dla nas jak i dla uczniów. 

(wind)