Wioska Indiańska pośrodku Brzozia

indianie

Dzieci są naszym największym skarbem, dlatego spełniamy ich marzenia. Wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska dla dzieci z terenu gminy Brzozie wymyśliła dzień wśród Indian. Oprawą całości zajęła się profesjonalna firma i tak powstała wioska indiańska. W niedzielę, 29 maja przy Orliku odbył się Dzień Dziecka w Wiosce Indiańskiej i zabawa była przednia. Indiańskie klimaty udzieliły się wszystkim i był to prawdziwy dzień na prerii. Kto nie był, niech żałuje, bo było warto.

A jak to się zaczęło…

Wszystko rozpoczęło się o godzinie 14:00 i na szczęście przy dobrej pogodzie. Czy to za sprawą Manitou, czy też innego indiańskiego bóstwa, do samego wieczora nie spadła ani kropla deszczu. Na terenie zielonym, przyległym do Orlika w Brzoziu, swoje tipi rozbili prawdziwi Indianie Ameryki Północnej. Czego tam nie było – począwszy od wystawy rękodzieła, poprzez tańce, gry, zabawy, strzelanie, czy poławianie złota. A wszystko to przy akompaniamencie etnicznej muzyki. Od samego wejścia na dzieci czekały niespodzianki. Przygotowano dla nich indiańskie tuniki (uszyte przez Klub Seniora “Brzozowy Raj”) i kolorowe pióropusze. Niezwykle piękne i dekoracyjne amulety z nadanym imieniem przygotowała Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie.

Było wiele atrakcji

Na dzieci czekały przejażdżki na koniu i kucykach, dmuchane zamki, malowanie twarzy w wojenne barwy i plecenie indiańskich warkoczyków (Samorządowy Żłobek “Brzozowy Gaik”.) Szkoły podstawowe w Brzoziu i Jajkowie zapewniły zabawy edukacyjne, które dostarczyły wiele frajdy młodszym dzieciom. Bogata oferta gastronomiczna nie pozwoliła być głodnym. Panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy pod przewodnictwem Małgorzaty Smoczyńskiej upiekły domowe ciasta. Na stołach kolorowe słodycze i soki kusiły amatorów słodkości. Czekała czerwona zupa Winnetou, kolorowe chmurki Manitou z waty cukrowej (panie z KGW Brzozie) i smaczne przekąski z bizona. Dzięki Masarni Brzozie można było upiec je na ognisku, nad którym czuwali strażacy z OSP Brzozie i panowie z Gminnych Wodociągów.

Nie zawiedli goście

A wśród nich senator Ryszard Bober, posłowie Joanna Borowiak i Paweł Szramka, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski i wicekurator oświaty z Bydgoszczy Maria Mazurkiewicz. Z zaproszenia skorzystał wicedyrektor KRUS w Bydgoszczy Arkadiusz Orłowski, radni powiatowi, gminni i sołtysi. Goście nie przyjechali z pustymi rękami, były słodkie paczki i loteria fantowa, w której każdy los wygrywał.

Konkurs na rymowankę wygrał mieszkaniec gminy

Korzystając z okazji wręczono nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym. Jego organizatorem jest KRUS. Celem konkursu jest promowanie prawidłowych nawyków i zachowań dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy) popularyzującej sposoby ograniczenia ryzyka upadków osób w gospodarstwach rolnych. Nagrodę główną w etapie wojewódzkim konkursu zdobył Adam Patalas z Jajkowa.

Wszystkie dzieci nasze są…

W myśl tej zasady to dzieci były najważniejsze w tym dniu i wszystko było dla nich bezpłatne, na czym również skorzystali rodzice. Uśmiechnięte buzie mówiły same za siebie i ciężka praca organizatorów nie poszła na marne. A co wymyśli w przyszłym roku pani wójt? Czekamy na podpowiedzi, może ułatwią zadanie.

Organizatorzy i Partnerzy

Organizatorzy: Urząd Gminy w Brzoziu, Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu

Partnerzy: Samorządowy Żłobek „Brzozowy Gaik”, Szkoły Podstawowe w Brzoziu, Jajkowie i Wielkim Leźnie, Klub Seniora „Brzozowy Raj”, KGW z terenu gminy Brzozie, OSP Brzozie.