Wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Sołtysa

soltysi01

W dniu 11 marca czyli w Dzień Sołtysa, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz zorganizował uroczystość dla sołtysów w sali Kinoteatru Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. W jej trakcie podziękował sołtysom za ich codzienny trud. Była to też okazja do wręczenia nagród laureatom konkursu dla sołtysów na najlepsze upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości w 2022 roku. Wśród nagrodzonych znalazły się osoby z terenu naszej gminy. Brawo, gratulujemy!!!

Nagrodzono sołtysów z najdłuższym stażem

 – Od wielu lat pełnię funkcje publiczne, obserwuję pracę sołtysów i znam ich codzienne zmagania. Funkcja sołtysa nie jest pisana każdemu. Trzeba przede wszystkim lubić ludzi i mieć dużo cierpliwości. Bez tych podstawowych cech nie da się sprawować tej funkcji – mówił wojewoda, który dziękował sołtysom za ich codzienny trud i zaangażowanie oraz udział w tak ważnym konkursie związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Na uroczystości odczytano listy gratulacyjne od minister Grażyny Ignaczak-Bandych, szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczono też podziękowania wojewody kujawsko-pomorskiego sołtysom, którzy pełnią swoje funkcje już od kilkudziesięciu lat. Wręczali je minister Łukasz Schreiber i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Wśród dziesiątki sołtysów z województwa kujawsko – pomorskiego z największym stażem w “sołtysowaniu”, znalazła się sołtys Świecia Pani Krystyna Ćwiklińska.

Konkurs Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołtysów

Była to też okazja do podsumowania II edycji konkursu wojewody dla sołtysów z terenu województwa.  Jego celem było najlepsze upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości w 2022 roku.

 – W naszej strefie klimatycznej listopad jest raczej niesprzyjającym miesiącem do urządzania spektakularnych eventów, jednakże to, co Państwo przygotowaliście wspólnie z innymi podmiotami, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Serce rosło, kiedy przyszło nam oceniać Państwa zgłoszenia. Bardzo zależało nam na docenieniu: zgodności tematycznej, kreatywności i wspólnotowości działań, czyli zaproszeniu do współpracy szerokich środowisk – kół gospodyń wiejskich, świetlic, jednostek OSP, szkół, czy domów kultury – mówił przewodniczący Komisji Konkursowej, doradca wojewody Jarosław Jakubowski.

W ramach drugiej edycji Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołectw z regionu na najlepsze upamiętnienie w 2022 r. Narodowego Święta Niepodległości nagrodzonych zostało 47 sołectw. Wśród nich znalazło się sołectwo Janówko z gminy Brzozie, które wygrało wycieczkę do Gdańska. Szczegółowym celem konkursu jest edukacja i podnoszenie świadomości znaczenia Narodowego Święta Niepodległości. Kolejnym jest aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie upamiętnienia tego święta zgodnie z ideą 1918 roku. Istotne jest również upowszechnianie wiedzy o historii dążeń Polaków do odzyskania niepodległości.

W uroczystości wzięły udział wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska i przewodnicząca Maria Florkiewicz. Panie spędziły cały dzień z nagrodzonymi, zorganizowały wspólny transport do Bydgoszczy i zakupiły obiad dla całej delegacji z prywatnych środków.

Podczas wydarzenia wyświetlony został film prezentujący materiały konkursowe. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

Fot. w galerii Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy