Wycieczka do Gdańska

wycieczka01 700

W ramach drugiej edycji Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołectw z regionu na najlepsze upamiętnienie w 2022 r. Narodowego Święta Niepodległości nagrodzono sołectwo Janówko z gminy Brzozie, które wygrało wycieczkę do Gdańska. Wycieczka odbyła się w sobotę, 15 kwietnia i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

W październiku 2022 roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił dla sołectw z województwa kujawsko-pomorskiego konkurs na najlepsze upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Sołectwo Janówko upamiętniło święto uroczystą wieczornicą i zgłosiło się do konkursu. Komisja konkursowa przyznała sołectwu tytuł laureata II stopnia i nagrodziła wycieczką do Gdańska. Szczegółowym celem konkursu jest edukacja i podnoszenie świadomości znaczenia Narodowego Święta Niepodległości. Kolejnym zaś aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie upamiętnienia tego święta zgodnie z ideą 1918 roku. Istotne jest również upowszechnianie wiedzy o historii dążeń Polaków do odzyskania niepodległości.

Głównym punktem wycieczki do Gdańska było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej. Tam wysłuchano i obejrzano żywą lekcję historii naszego kraju i całej Europy. Był też spacer nad Motławą i ulicą Długą z obowiązkową fontanną Neptuna.

Fot. dzięki uprzejmości Przemysława Majchrzaka