Wycieczka do Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych

IMG 20220423 093514

W sobotę, 23 kwietnia uczestnicy Klubów Młodzieżowych w Jajkowie, Wielkim Głęboczku i Wielkim Leźnie wybrali się na wycieczkę. Celem było Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych. Podróż autokarem rozpoczęto od drugiego śniadania, żeby mieć dużo siły w atrakcjach zaplanowanych na miejscu. W menu były  uwielbiane przez dzieci słodkie muffiny i pyszne, zdrowe owoce. 

Co to jest Kacze Bagno?

To niezależny ośrodek edukacji, animacji i kultury. Stworzony w budynku po starej oborze, do którego przyjeżdżają różnego rodzaju grupy, aby razem się bawić i uczyć. Mieści się tu m.in. siedziba Fundacji Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych. Goście Kaczego Bagna mogą skorzystać z szerokiego wachlarza warsztatów. Są warsztaty artystyczne, kuglarskie, rozwojowe, z zakresu komunikacji interpersonalnej, czy pracy w zespole. Istotą zajęć jest kształtowanie charakterów młodzieży. Tworzone jest to poprzez prace zespołową, promowanie tolerancji, szacunku do innych i do pracy. Promuje się zdrowy tryb życia, niesienie pomocy innym, odwagę i przyjaźń.

Dzieci i młodzież z trzech Klubów Młodzieżowych w gminie Brzozie podzielono na grupy i zaproszono do udziału w fascynujących zajęciach. Były wśród nich warsztaty:

Pieczenie chleba

Podczas warsztatów instruktor przeprowadziła uczestników przez cały proces powstania chleba. Począwszy od pszenicy wyrosłej z ziemi, poprzez proces zbioru i przechowywania ziarna. Następnie mielenia na mąkę, dobór pozostałych składników, formowania ciasta, aż do samego wypieku. Każdy element i etap procesu jest ważny, aby osiągnąć końcowy efekt w postaci dobrze wyrośniętego chleba, który potem można wspólnie zjeść. Edukacyjnym wymiarem warsztatów była nauka biochemii i fizyki w praktyce.

Gra na bębnach afrykańskich

Dzieci uczyły się nie tylko muzyki, ale też komunikacji. Oprócz poznawania zasad samego grania, miały szansę wyrażenia siebie w nieznany im wcześniej sposób. Zdobywały wiedzę na temat fizyki fal dźwiękowych, informacji o budowie i pochodzeniu instrumentów. Miały również możliwość wydobyć z siebie emocje i uczucia, których w konwencjonalny sposób przedstawić nie mogły. Zabawa z rytmami i dźwiękami zadziałała na umysł i wyobraźnię.

Warsztaty ceramiczne

Warsztaty oparte były na różnych metodach pracy twórczej z gliną – od wylepiania po kręcenie na kole. Odbyły się one w klimatycznej pracowni ceramicznej. Celem warsztatów było odkrycie swojego twórczego Ja. Stworzone dzieła dzieci zabrały ze sobą do domów, aby móc pochwalić się nimi bliskim.

Warsztaty łuczniczo-historyczne

Podczas nich uczestnicy jakby wehikułem czasu przenieśli się do okresu XV wieku, by móc poznać tradycje. Poznawano oręż, jadłospis, ówczesną modę oraz kuluary codziennego życia. To była aktywna, żywa lekcja historii, wzbogacona szczegółami i ciekawostkami. Uczestnicy mieli okazję potrenować koncentrację i celne oko podczas strzelania z łuku oraz poczuć na sobie ciężar średniowiecznej zbroi.

Podsumowanie wrażeń

Na zakończenie dnia, pełnego aktywności, nauki przez zabawę i twórczej pasji, przy ognisku wspólnie upieczono kiełbaski.

Kacze Bagno to niewielka osada w gminie Kurzętnik, blisko Brzozia, po sąsiedzku, więc nie była to żadna daleka wyprawa w nieznane rejony. Ale! Moc atrakcji, jakie zapewnili organizatorzy sprawiła, że dla wielu był to najlepszy wyjazd z dotychczas zorganizowanych.  

Wycieczka do Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych zorganizowana została dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach umów o powierzenie grantów podpisanych pomiędzy Gminą Brzozie a Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie.

W maju Kluby Młodzieżowe z Gminy Brzozie wyruszą do Wioski Garncarskiej w Nidzicy. Będzie to ich czwarty wyjazd i tym razem uczestnicy zamienią się w Małych Odkrywców przyrody oraz dawnych tradycji i obyczajów. Z pewnością będzie ciekawie!