Wycieczka do Torunia – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

image000008

W sobotę, 26 marca 2022 r. dzieci należące do Klubów Młodzieżowych w Jajkowie, Wielkim Głęboczku i Wielkim Leźnie uczestniczyły w drugim wyjeździe do Torunia. Wycieczka miała klimat naukowy. Uczestnicy zwiedzali interaktywne wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz „Ścieżkę dorastania” w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Wyjazd był intensywny i pełen wrażeń. 

Podczas podróży autokarem dzieci wesoło dyskutowały i fantazjowały o atrakcjach, jakie czekają w Młynie Wiedzy. Dla wielu było to pierwsze zetknięcie się z wystawami naukowymi w toruńskim Centrum Nowoczesności – miejskiej instytucji kultury prowadzonej przez Gminę Miasta Toruń. Uczestnicy rozpoczęli wycieczkę z pełnymi brzuchami – dostali pyszne kanapki i słodką niespodziankę.

image0000041

Pamiątkowe zdjęcie uczestników Klubów Młodzieżowych w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – siedziby toruńskiego centrum nauki. Warto dodać, że jest to zaadaptowany budynek dawnych Młynów Toruńskich – wzniesiony w latach 80. XIX w. obiekt, który mieścił niegdyś jeden z największych na Pomorzu parowych młynów zbożowych.

IMG 20220326 141610

Kolejna wspólna fotografia – przed wejściem na wystawy „Ścieżka empatii”, „Ścieżka dorastania” oraz „Ścieżka społeczno-kulturalna”. Na zdjęciu widać radość uczestników.

received 2486712531464078

W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji zaaranżowana została wystawa pn. „Ścieżka dorastania”. Na stronie instytucji czytamy:
“To wystawa o nas samych, o tym jak dorastamy, jakie emocje i uczucia towarzyszą nam w tym procesie, w jaki sposób dokonujemy wyborów, które wpływają na nasze dorosłe życie i jak rodzą się nasze zainteresowania”.

image0000011

Dzieci odbyły podróż po poszczególnych piętrach budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Pięter jest 6, na każdym zaprojektowana została inna wystawa interaktywna, w tym:

  • Wahadło Foucaulta – demonstrująca doświadczenie dowodzące ruchu Ziemi wokół własnej osi;
  • O obrotach – głównym tematem wystawy jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne, a także zjawiska z nim związane, takie jak występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi;
  • Rzeka – model koryta rzeki Wisły, gdzie zwiedzający mają możliwość zabawy przy stanowiskach umieszczonych wzdłuż jej biegu;
  • przeŻYCIE – z charakterystycznym domkiem na drzewie oraz stawem wędkarskim;
  • przeBUDOWA – przestrzeń z systemem niebieskich klocków Imagination Playground, które dzięki swojej monobarwie skupiają dzieci na konkretnym zadaniu – budowie różnorodnych konstrukcji;
  • … To takie proste! – wystawa, przypominająca z wyglądu wielką układankę Tetris;
  • IDEE – składa się z kilku stref: „Sztuki i Piękna”, „Komunikacji”, „Życia” i „Konstruktora”. Każda ze stref jest inna i mówi o ideach w służbie człowiekowi;
  • Wmiksuj się! – składa się z siedmiu eksponatów nawiązujących do fizyki dźwięku.

Nasi klubowicze, głodni i spragnieni po zakończeniu zwiedzania fascynujących wystaw interaktywnych, zjedli smaczny obiad w Restauracji Młyn Smaków. Na deser były lody.

IMG 20220326 133820 1

W minioną sobotę, dzieci i młodzież z Klubów Młodzieżowych w Jajkowie, Wielkim Głęboczku i Wielkim Leźnie poznały ciekawostki na temat ruchu obrotowego Ziemi i zjawisk z nim związanych. Wspinały się do domku na drzewie, gdzie można spotkać wiewiórkę, ślimaka lub kreta. Łowiły złote rybki w stawie wędkarskim. „Płynęły” korytem rzeki Wisły przez Włocławek, Toruń do Morza Bałtyckiego. Poznawały magię rytmu i dźwięków, a także ćwiczyły umiejętności konstruktorskie i budowlane. Uczyły się o sobie i swoich emocjach: radości, smutku, strachu, wstrętu, złości, zaskoczenia.  To był udany wyjazd.

Wycieczka do Torunia zorganizowana została dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach umów o powierzenie grantów podpisanych pomiędzy Gminą Brzozie a Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie.

W kwietniu dla Klubów Młodzieżowych zaplanowaliśmy kolejną atrakcję. Dzieci wyjadą do Kaczego Bagna w Kurzętniku – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych. Trzecia z kolei wyprawa będzie miała charakter twórczy i animacyjny. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach pieczenia chleba, ceramicznych, łuczniczych oraz spróbują nauki gry na bębnach afrykańskich. Zapowiada się dobra zabawa.