Wycieczka do Wioski Garncarskiej w Nidzicy

279899282 678723233412037 2029947136740773307 n

W związku z tymW sobotę 7 maja 2022 r. odbyła się wycieczka do Wioski Garncarskiej w Nidzicy. Wzięli w niej udział uczestnicy Klubów Młodzieżowych w Jajkowie, Wielkim Głęboczku i Wielkim Leźnie.

„Garncarska Wioska” to wioska tematyczna kultywująca dawne nidzickie  tradycje rzemieślnicze, stare ginące zawody oraz zwyczaje ludowe, działająca we wsi Kamionka k/Nidzicy. Na terenie wioski można zwiedzić: garncarnię, zielarnię, kuźnię mazurską i zabytkową stodołę ze sprzętami rolniczymi i gospodarstwa domowego mazurskiej wsi.  Godnym uwagi jest muzeum „Skarby Ziemi” – kolekcja skamieniałości i minerałów. Wioskę prowadzi Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

Uczestnicy sobotniego wyjazdu skorzystali z pakietu pobytowego pn. „Mali odkrywcy”, podczas którego mieli okazję m.in. zwiedzać Wioskę Garncarską z przewodnikiem. W rezultacie obejrzeli niewątpliwie interesującą mazurską kuźnię i stodołę, a potem galerię skał i minerałów „Skarby Ziemi”.

Wycieczka zorganizowana została dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Pochodziły one z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach umów o powierzenie grantów. Podpisała ją Gminą Brzozie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie.

Był to czwarty i ostatni z planowanych wyjazdów zorganizowanych w ramach Klubów Młodzieżowych w Gminie Brzozie. Kluby funkcjonują do końca czerwca. Zanim rozpoczną się wymarzone wakacje, klubowiczów czekają jeszcze zawody sportowe z nagrodami. Będzie też kontynuacja zajęć animacyjnych, sportowych, tanecznych i korepetycji z przedmiotów szkolnych. W czerwcu, na zakończenie działalności Klubów w tym roku szkolnym, odbędą się warsztaty oraz pożegnalne ognisko w Wiosce Tematycznej „Początku życia” w Jajkowie.