Wystarczy rzucić hasło: jedziemy!

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Janówka zaprosiły wszystkich chętnych do udziału w wycieczce do Gdańska, Sopotu i Szymbarka. Udział wzięło 27 osób.

Atrakcyjna trasa, duże zadowolenie

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Janówka zaprosiły wszystkich chętnych do udziału w wycieczce do Gdańska, Sopotu i Szymbarka. Udział wzięło 27 osób.

W Gdańsku w programie m.in. przejście Traktem Królewskim. Droga Królewska biegnie przez środek Głównego Miasta Gdańska, ulicami Długą i Długim Targiem, które należą do najpiękniejszych ulic Gdańska. Wieńczy je z jednej strony Złota Brama, a z drugiej Brama Zielona. Zachwyca fasadami patrycjuszowskich kamienic i reprezentacyjnymi budowlami. Należą do nich m. in. Bazylika Mariacka, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Złota Kamienica, Katownia, Wieża Więzienna, Brama Wyżynna. Idąc wzdłuż  Motławy wszyscy mieli możliwość obejrzeć stary żuraw, czyli największy dźwig portowego w średniowiecznej Europie, jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska.

Kolejnym punktem programu był przejazd do Sopotu. Przepiękna pogoda pozwoliła pospacerować po sopockim molo, największym w Europie i popatrzeć na zatokę. Niektórzy nawet zamoczyli nogi w Morzu Bałtyckim.

Ostatnim punktem wycieczki był Szymbark, wieś położona w jednym z najładniejszych turystycznie miejsc w Szwajcarii Kaszubskiej. Uczestnicy zobaczyli statuę ?Świętowida Kaszuba?, najdłuższą deskę świata (46,53 m z 2012 r.), Stół Noblisty, Muzeum Gospodarstwa Domowego, Dom Harcerza,  Dom Sybiraka, Replikę Łagru, pociąg historyczny – lokomotywa z wagonami wiozącymi zesłańców polskich,  Dwór Salino, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, kościółek św. Rafała, Największy Fortepian Świata, usłyszeli przypowieść o niedźwiedziu Wojtku i piosenkę zaśpiewaną przez przewodnika po kaszubsku. Kto czuł się na siłach mógł przejść korytarzem bunkra ?Gryf Pomorski?. Na zakończenie wycieczki wszyscy mogli zwiedzać ?Dom do góry nogami?. Krótki pobyt w domku powodował zaburzenie zmysłu równowagi, podróżni z trudnością stawiali kolejne kroki.

Wycieczka ? choć krótka, jednodniowa – przebiegła w miłej atmosferze i pozwoliła wszystkim na przyjemne spędzenie soboty. Inicjatorem wyjazdu  była przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Janówku ? dynamiczna i przedsiębiorcza Małgorzata Smoczyńska.

(wind)

Fot. nadesłane