Zbadamy! Zapalenie wątroby, poważne schorzenie

Ponad 6,3 tysiąca osób wzięło udział w badaniach w ramach pierwszej edycji (2013) programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C, który Urząd Marszałkowski realizował wspólnie z samorządami lokalnymi z Kujaw i Pomorza. Trwają przygotowania do realizacji kolejnej edycji badań.

– Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie, które może być powodem marskości wątroby oraz raka. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W Polsce kontakt z wirusem HCV miało nie więcej niż 350 tys. osób, a choroba rozwinęła się obecnie u ok. 230 tys. Dziewięć na dziesięć nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom. Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć o ile zostanie wcześnie wykryte. Zakażenia w 80 proc. przypadków przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczne objawy: osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne. Wirusem można zarazić się m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

W badaniach w ramach programu wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim mogą wzięć udział mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, u których wcześniej nie stwierdzono WZW.

W 2013 roku program był realizowany we współpracy z 29 samorządami lokalnymi I koordynowany przez Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy. Trwają już przygotowania do kolejnej edycji programu. W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 28 samorządów lokalnych ? m.in. gminy Brzozie i Osiek z powiatu brodnickiego. Ich zadaniem będzie prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy. W badaniach będą mogli wziąć udział nie tylko mieszkańcy z terenu wymienionych gmin, ale również pacjenci z całego województwa – w sumie 7 tysięcy osób. Ruszyły już procedury konkursowe na wybór koordynatora przedsięwzięcia oraz realizatorów badań. Budżet programu to 333 tysiące złotych.

(wind)