30-lecie zespolu “Bylebabki”

Nisko się kłaniają zespoły z Brzozia, Świedziebni, Zbiczna, Karbowa, Brodnicy – Byle-Babki, zacny jubileusz.

Sypnęło życzeniami, upominkami i kwiatami, bowiem zespół śpiewaczy Byle-Babki z Łąkorza świętował zacny jubileusz 30-lecia swojej pracy artystycznej. Rocznica była okazją do wspomnień i wspólnej zabawy w gronie przyjaciół i sympatyków śpiewającej grupy.

Na kartach kroniki zapisano, że zespół powstał z inicjatywy pań: Anny Grzywacz oraz Elżbiety Czaplińskiej, a pierwszy publiczny występ Byle-Babek miał miejsce podczas zebrania wyborczego łąkorskiego Koła Gospodyń Wiejskich w 1985 roku. Wówczas to kierowniczką zespołu została, nieżyjąca już, Anna Grzywacz, która była autorką tekstów do znanych melodii prezentowanych przez chórek. I właśnie takie swojskie, łatwo wpadające w ucho utwory o ludowym brzmieniu są domeną zespołu do dziś. Byle-Babki nie siedzą na miejscu, ale pokazują się na przeglądach, konkursach i festiwalach. Ich prezentacje są oklaskiwane i doceniane przez jurorów. Świadczą o tym nie tylko wpisy do pękatych od zamieszczanych informacji kronik, ale również liczne puchary i statuetki.

Kiedy w końcu października 2007 roku Anna Grzywacz odeszła do wieczności, pałeczkę szefowej zespołu objęła Elżbieta Czaplińska pełniąca te funkcję do dziś.

Byle-Babki utrzymują żywe kontakty z wieloma zespołami o podobnym charakterze, które zrodziły się podczas wzajemnych, śpiewaczych spotkań. Wśród gości znalazły się m.in. zaprzyjaźnione Wesołe Kumoszki ze Zbiczna, a także Wszyscy Razem z Brzozia, Arioso ze Świedziebni, Karbowianie i Serenada z Brodnicy oraz Wrzosy z Lubawy.

– W kalendarz naszego zespołu wpisały się stałe spotkania śpiewacze. Jest to Początek Lata, przegląd im. Anny Grzywacz, a podczas I Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej wystąpiłyśmy w nowych strojach inspirowanych na ludowo – opowiada Elżbieta Czaplińska.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w parafialnym kościele. Dalsze świętowanie odbywało się już w sali Wiejskiego Domu Kultury.

Na jubilatki spadł grad życzeń, upominków. Wójt biskupieckiej gminy – Arkadiusz Dobek obdarował panie statuetkami, z pustymi rękoma nie przyjechał do Łąkorza Andrzej Ochlak, starosta nowomiejski. Również wszystkie zaproszone zespoły złożyły śpiewającym jubilatkom gratulacje i upominki.

Jak przystało na jubileuszowy wieczór, zespół dał próbkę swoich możliwości wokalnych, co wzbudziło szczery aplauz publiczności.

Po akademii był czas na wspomnienia i jubileuszową zabawę, która trwała do późnych godzin nocnych.

Skład zespołu w roku 30-lecia: Elżbieta Czaplińska, Jadwiga Kleszczyńska, Genowefa Susek, Małgorzata Atruszkiewicz, Teresa Dobek, Aleksandra Wiśniewska, Halina Turulska, Halina Karaś, Halina Radomska, Krystyna Grzywacz, Grażyna Jaskulska.

Autor: wind