Brzozie. 10 lat zespołu “Wszyscy Razem”

W tym roku minęło 10 lat, od powstania zespołu wokalno-teatralnego “Wszyscy Razem” w Brzoziu. Z tej okazji zespół na swój Jubileusz zaprosił zaprzyjaźnionych sponsorów oraz przedstawicieli władz.

Przybyli m.in. poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski, starosta brodnicki Piotr Boiński, radny powiatu Przemysław Górski, sekretarz gminy Halina Siecińska, skarbnik gminy Ewa Piotrowicz, kierownik wydziału oświaty, kultury i sportu Mirosława Grabowska, przewodnicząca Regionalnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Toruniu Danuta Grzyb, ks. kanonik Wiesław Wyszkowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzoziu Dorota Anzel, delegacja strażaków OSP Brzozie.

Jubilatki otrzymały kwiaty, życzenia oraz prezenty. Za zdrowie oraz dalszą twórczość artystyczną wzniesiono toast, a następnie wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty poczęstunek. W dalszej części był tort jubileuszowy oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu “TEST”.

Dla wszystkich gości panie z zespołu przedstawiły inscenizację pt. “Ale to już było” złożoną z fragmentów scenariuszy kabaretowych napisanych przez te 10 lat.

– Dziękuje naszej wspaniałej koleżance, Katarzynie, która poświęca swój czas przyjeżdżając z Brodnicy na nasze próby raz w tygodniu oraz nocą na Pasterkę i wczesnym rankiem na Rezurekcje. Dziękuje wszystkim członkiniom zespołu za zaangażowanie i że razem wytrwałyśmy te dziesięć lat. Dziękuję pani dyrektor, że udostępnia nam świetlicę szkolną. W szczególny sposób dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają i nas wspierają. Dzięki państwa pomocy możemy robić tak wiele – powiedziała kierownik zespołu Urszula Kucińska. Pani Urszula otrzymała od koleżanek z zespołu kosz z 18 żywymi różami.

(wind)

ZESPÓŁ “WSZYSCY RAZEM” – historia

Amatorski zespół wokalno-teatralny “Wszyscy Razem” z Brzozia powstał w 2002 roku. Założyła go i prowadziła przez 5 lat pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzoziu, Elżbieta Kaszyńska. W roku 2008 opiekunem została emerytowana nauczycielka Urszula Kucińska. Zespół liczy obecnie 19 osób i należą do niego Panie z całej gminy Brzozie. Zespołowi na organach akompaniuje nauczycielka muzyki z Brodnicy Katarzyna Rutkowska. Zespół śpiewa, wystawia sztuki kabaretowe oraz wykonuje ozdoby świąteczne i okolicznościowe. Aktywnie uczestniczy w różnych imprezach kulturalnych i religijnych. W swoim dorobku za działalność artystyczną oraz udział w przeglądach i konkursach ma wiele nagród, statuetek, pucharów i dyplomów. Prowadzi również kronikę zespołu. Od 2008 roku organizuje Przegląd Kolęd i Pastorałek w kościele w Brzoziu. Do tej pory Panie napisały 7 scenariuszy kabaretowych: “Randka w ciemno”, “U fryzjera”, “U lekarza”, “Romantyczna kolacja”, “Rodzina, ach rodzina”, “Rolnik szuka żony”, “W pociągu”.

A tak to się zaczęło.

W 2002 roku pani Elżbieta zaprosiła chętne osoby do świetlicy szkolnej i zaproponowała utworzenie zespołu. Zapisało się wówczas 15 osób dorosłych i 10 dzieci. Pani Dyrektor wybierała piosenki i przygotowywała tematyczne śpiewniki.

Rok 2003 pierwszy raz zespół wystąpił w maju na III Festynie Rodzinnym w Brzoziu. W kolejnych miesiącach na Mszy św. dożynkowej oraz na Pasterce w kościele w Brzoziu.

W 2004 roku zespół odważył się wystąpić poza Brzoziem. Pojechał do Zbiczna na Przegląd Kolęd i Pastorałek. W marcu i sierpniu zaprezentował się w Domu Pomocy Społecznej w Brodnicy. W listopadzie wziął udział w Przeglądzie Pieśni Religijnych w Brodnickim Domu Kultury. W tym też roku ułożył swoją pierwszą sztukę kabaretową ?Randka w ciemno?, z którą wystąpił na spotkaniu KGW z Brzozia z okazji Dnia Kobiet.
Zdecydował, że nadeszła pora, żeby kupić sobie jednakowe stroje. Każda członkini zespołu wyłożyła po 50 zł, a resztę zespół pozyskał od sponsorów.

W roku 2005 napisał kolejną sztukę pt. “U fryzjera”. Wystąpił na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet w Brzoziu. Śpiewał również w kościele podczas mszy świątecznych. W listopadzie zaprezentował się w szkole z okazji 100-lecia ZNP.

Rok 2006 zapisał się kolejnymi wyjazdami. Do Jajkowa na Dzień Seniora, do Domu Pomocy Społecznej do Brodnicy na Walentynki. W Brzoziu w szkole wystąpił z okazji Święta Niepodległości, a w kościele podczas parafialnego odpustu oraz na Pasterce. W tym też roku po raz pierwszy wykonał ozdoby wielkanocne oraz kwiaty z bibuły. Panie uszyły sobie kolorowe spódniczki.

2007 to już 5 rok działalności zespołu. Wystąpił w Jajkowie na Dniu Seniora, w Domu Pomocy Społecznej w Brodnicy, w Bobrowie na Przeglądzie Kabaretów, w Górznie na Międzydekanalnym Festiwalu Pieśni Maryjnej, w Gorczenicy na Biesiadzie Artystycznej Seniorów, w Brodnicy na V Festiwalu Brodnickich Katarzynek. Panie zaczęły też robić stroiki świąteczne z szyszek i orzechów.

Rok 2008-zmienia się opiekun zespołu. Zespół nadal śpiewa podczas różnych uroczystości w kościele, wyjeżdża na występy poza granice gminy. Wystąpił w Jajkowie, Zbicznie, Nowomiejskim Domu Kultury w Nowym Mieście Lubawski, w Brzoziu Lubawskim, Domu Pomocy Społecznej w Brodnicy, w Grążawach-zajął II miejsce na Międzydekanalnym Festiwalu Pieśni Maryjnej, w Domu Kultury w Górznie, na festynie w Brzoziu, w Lubawie, w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku, w Gorczenicy. Uświetnił też sztuką kabaretową otwarcie firmy AGROBIS w Brzoziu. Po 5-letniej działalności zorganizował spotkanie dla sponsorów. W tym też roku zorganizował po raz pierwszy Przegląd Kolęd i Pastorałek w kościele w Brzoziu, na który zaprosił 10 zespołów (ok. 200 osób). Panie uszyły sobie kolejny strój.

Rok 2009 był dla zespołu również owocny. Zdobył w styczniu dwie pierwsze nagrody podczas spotkania Kół Gospodyń Wiejskich w Zbicznie-jedną za przygotowaną potrawę, drugą za zaśpiewanie kolędy i pastorałki. W lutym otrzymał pierwszą nagrodę na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Romantycznej w Zbicznie. Wystąpił również w Jajkowie, Kurzętniku, Górznie dla emerytów z Torunia (w pensjonacie Jagódka), 1 Maja w gospodarstwie agroturystycznym państwa Michalak w Leźnie, w Grążawach, Gorczenicy, Brzoziu Lubawskim. Śpiewał także podczas świąt Wielkanocy, Bożego Narodzenia i wizytacji Biskupa toruńskiego z okazji koronacji obrazu. W grudniu zorganizował II Przegląd Kolęd i Pastorałek.

W 2010 roku wystąpił dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kurzętniku oraz na koncercie charytatywnym dla Jakuba w Jabłonowie. Był też w Łobdowie, Jajkowie, Świedziebni, Łąkorzu, Gorczenicy oraz w Grążawach zajmując I miejsce na Międzydekanalnym Festiwalu Pieśni Maryjnej. 1. kwietnia uczcił V rocznicę śmierci Papieża montażem słowno-muzycznym w kościele w Brzoziu. Uświetnił swoim śpiewem również obchody 100-lecia OSP w Brzoziu. Tradycyjnie zorganizował III Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Rok 2011-otrzymał zaproszenia do Jajkowa, Łobdowa, Grążaw, Łąkorza, Gorczenicy, do Brodnicy na koncert osób niepełnosprawnych, Kurzętnika na Dzień Kobiet oraz Przegląd Kabaretów Wiejskich HIHIHAHA. W Brzoziu odbył się IV Przegląd Kolęd i Pastorałek. 26.grudnia śpiewał kolędy w Radiu Maryja w Toruniu. Panie uszyły sobie kolorowe bluzki.

W 2012 roku wystąpił ze sztuką kabaretową na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Romantycznej w Zbicznie. Otrzymał dwie nagrody-jedną wyróżnienie w kategorii ?Kabarety?, drugą od pana Wójta Gminy Zbiczno w kategorii ?Osobowość?. Był również w Golubiu na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych, w Sumowie na Pikniku Rodzinnym, w Świedziebni na Festiwalu Piosenki ?Wspomnień czar?, w Nowych Świerczynach na 100-leciu wsi oraz 90-leciu OSP, w Kurzętniku na ?Spotkaniu z folklorem?, w Lubawie na Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych. Uświetnił sztuką kabaretową Zjazd Absolwentek Liceum Pedagogicznego z Brodnicy (spotkały się po 44 latach od matury). Zaśpiewał na festynie ?Święto Brzozy? w Brzoziu. 8 grudnia organizuje V Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Występując w wielu miejscowościach zespół stara się godnie reprezentować gminę Brzozie oraz powiat brodnicki. Spotkania i występy dają członkiniom zespołu wiele satysfakcji i radości. Panie nagradzane są przez publiczność uśmiechem i gromkimi brawami, co bardzo członków zespołu cieszy i daje motywację do dalszej pracy i tworzenia nowych pomysłów.

Skład zespołu:
1.Urszula Kucińska-kierownik,
2.Katarzyna Rutkowska- akompaniuje na instrumentach klawiszowych,
3. Iwona Jagielska,
4.Jolanta Wierzchołowska,
5.Irena Ostrowska,
6.Zofia Rogowska,
7.Krystyna Gruźlewska,
8.Elżbieta Wiśniewska,,
9.Małgorzata Smoczyńska ,
10.Dorota Fiszer
11.Agnieszka Warmińska,
12.Urszula Warmińska,
13.Marcelina Sumińska,
14.Katarzyna Dywicka,
15.Brygida Dywicka,
16.Natalia Dywicka,
17.Ewa Grabert,
18.Małgorzata Sikorska
19.Iwona Zarębska