Brzozie ma muzeum i izbę pamięci

otwarcie

W piątkowy wieczór, 19 maja w Brzoziu zostało otwarte Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej w organizacji i Lokalna Izba Pamięci. “Historia, którą skrywa ziemia” oraz “Sacrum w gminie Brzozie. Nostalgiczna opowieść międzypokoleniowa”, to dwie zaprezentowane wystawy, które tego popołudnia można było oglądać. Przybyło wielu znamienitych gości, a także liczne grono mieszkańców. Wójt i członkowie stowarzyszenia zbierali gratulacje i słowa uznania od przybyłych, bo takich miejsc w gminach jest niewiele.

Był sobie stary budynek

Muzeum wraz z Izbą Pamięci powstały dzięki współpracy Gminy Brzozie i Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej. Budynek, w którym się znajdują, wyremontowano i dostosowano do obecnej działalności, dzięki pracownikom Gminy i członkom stowarzyszenia, którzy włożyli w to moc swojej pracy. Zebrane eksponaty pochodzą z poszukiwań prowadzonych przez Brodnicką Grupę Eksploracyjno – Poszukiwawczą, ale także od hojnych darczyńców.

Uroczystość poprowadziły prezes stowarzyszenia Monika Ostrowska i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu Ewelina Motylińska. Były liczne przemówienia, które rozpoczęła Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska. Wójt w swoim przemówieniu powiedziała: – Dzięki temu, że poznaliśmy Brodnicką Grupę Eksploracyjno – Poszukiwawczą, samorząd gminy Brzozie z własnego budżetu przeznaczył środki na zakup materiałów i wyposażenia. Cały remont obiektu został wykonany we własnym zakresie przez członków stowarzyszenia i pracowników Gminy Brzozie. Zajęło nam to trochę czasu, ale inwestycję udało się nam zrealizować za około 80 tys. złotych. Mamy teraz taką naszą “perełkę”, która mam nadzieję, będzie przyciągać nie tylko turystów.

Głos zabrał również dyrektor Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej w organizacji Marcin Perliński. Pomiędzy Gminą Brzozie, a Brodnicką Grupę Eksploracyjno – Poszukiwawczą podpisano porozumienie. Na jego mocy zarówno muzeum, jak i izba będą mogły funkcjonować i prezentować swoje wystawy nie tylko dla mieszkańców. Porozumienie podpisała wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska, dyrektor Marcin Perliński i prezes stowarzyszenia Monika Ostrowska. Następnie obiekt poświęcono i udzielono dyspensy na ten ważny wieczór.

Wystawy warte obejrzenia

Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej w organizacji i Lokalna Izba Pamięci w Brzoziu prezentuje obecnie dwie wystawy. To “Historia, którą skrywa ziemia” oraz “Sacrum w gminie Brzozie. Nostalgiczna opowieść międzypokoleniowa”. Pierwsza z nich prezentuje artefakty ujawnione w trakcie poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali oraz magnesów neodymowych. Wszystkie prowadzone były za zgodą właścicieli gruntów i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Znalazły się tam przedmioty związane z powstaniem listopadowym, I i II wojną światową, artefakty znalezione w okolicach strażnic carskich i na terenie gminy Brzozie. Wśród nich znalazł się też “kryształek z Zamku Czocha”, który stowarzyszenie otrzymało od zaprzyjaźnionych osób z Dolnego Śląska.

Wystawa w Lokalnej Izbie Pamięci pt. “Sacrum w gminie Brzozie. Nostalgiczna opowieść międzypokoleniowa”, to podróż po gminie Brzozie śladami przydrożnych kapliczek i krzyży. Ich piękno drzemie w cieniu drzew. Jest ukryte pośród pól, lasów i jest warte pokazania i tchnięcia w nie ponownego życia. Wiele z nich skrywa nostalgiczne historie, które przekazywane są przez pokolenia. To często świadectwa burzliwej historii, nieszczęśliwych miłości, tragedii i próśb. Na wystawie znalazły się też medaliki i krzyżyki. Niezwykle ważnym jest znalezisko bulla papieża Bonifacego VIII, która najprawdopodobniej ma XIII – wieczny rodowód. Bulla została znaleziona w pobliżu kościoła w Brzoziu przez Brodnicką Grupę Eksploracyjno – Poszukiwawczą. Dzięki wydatnej pomocy księdza proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzoziu Wiesława Wyszkowskiego, udostępnione do obejrzenia zostały cenne zabytki należące do tutejszej parafii. To kielich renesansowy, srebrny relikwiarz z XVI wieku i dwie ampułki do wody i wina z XVII wieku.

Wnętrza zaskakują

Lokalna Izba Pamięci i Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej w organizacji zaskakują profesjonalnym wyposażeniem. Podświetlane gabloty, stół multimedialny, projektor a także opisy i dobór wystawionych eksponatów. Jak na tak niewielką gminę, bo liczącą zaledwie trochę ponad 3800 mieszkańców, to prawdziwie innowacyjne miejsce, które będzie służyć wszystkim entuzjastom historii. Na przybyłych gości czekały smaczne przekąski, gorące napoje i potrawy (pogoda nie rozpieszczała) i dużo uśmiechu. W kuluarach prowadzono konstruktywne rozmowy i nawiązywano nowe kontakty na przyszłość. Lokalna Izba Pamięci i Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej w organizacji to miejsce warte obejrzenia. Wójt i członkowie stowarzyszenia zbierali liczne gratulacje i słowa uznania od przybyłych, bo takich miejsc w gminach jest niewiele.

Przybyli goście i mieszkańcy

Uroczystość zaszczyciło wielu znamienitych gości, a wśród nich: poseł Paweł Szramka, wicewojewoda Józef Ramlau, wicemarszałek Województwa Zbigniew Sosnowski. Na uroczystość przybył burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki, a także w imieniu burmistrza Jabłonowa Pomorskiego sekretarz Edward Łukaszewski. Był dyrektor brodnickiego muzeum Bartosz Markuszewski i emerytowany dyrektor Marian Marciniak, a także doktor archeologii, kustosz dyplomowany muzealnictwa Jadwiga Lewandowska. Pojawili się radni powiatowi, miejscy i gminni z okolic, przedstawiciele Fundacji Historycznej “Przywracamy Pamięć” z Gniezna, przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, dyrektor BPK Sławomir Seroka, nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark Dariusz Szczawiński, radni gminni wraz z przewodniczącą Marią Florkiewicz, a także historycy, regionaliści, leśnicy, sołtysi, księża z parafii sąsiadujących, a przede wszystkim mieszkańcy i miłośnicy historii z powiatu brodnickiego i z powiatów ościennych.

Otwarcie zakończyły prelekcje doktor archeologii, kustosz dyplomowanej muzealnictwa Jadwigi Lewandowskiej pt. “Zabytek poszukiwany i zadbany” i dyrektora Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej w organizacji Marcina Perlińskiego pt. “Powiat brodnicki jako teren graniczny”.

Ekspozycja tymczasowa stanowi podsumowanie dotychczasowej działalności Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej. Muzeum można już zwiedzać. Czynne jest w czwartki od godziny 14 do 16 oraz w pierwszą i trzecią sobotę każdego miesiąca w godzinach od 13 do 16. Jest możliwość zaplanowania wizyty grup zorganizowanych, jednak po uprzednim ustaleniu terminu pod telefonem 56 491 29 28 lub 791 362 778.