Centralne Targi Rolnicze – Nadarzyn 2017. Pyszności według KGW

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych wraz z Radą Krajową KGW i Fundacja 150-lecia KGW zorganizowali XI Ogólnopolską Prezentację Stołów Świątecznych. Swoje prace prezentowały także panie z gminy Brzozie.

XI Ogólnopolska Prezentacja Stołów Świątecznych  odbyła się w Międzynarodowym Centrum Targowo – Kongresowym PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie. Prezentacja ta była częścią odbywających się  Centralnych Targów Rolniczych.

Zwiedzającym czas umilały ludowe kapele i zespoły śpiewacze, wykonujące pieśni ludowe, kolędy i pastorałki.Prezentacja stołów świątecznych przygotowana była przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego kraju.

Ziemię Michałowską , w tym powiat brodnicki i gminę Brzozie,  reprezentowały panie z Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Brzozie oraz zespół wokalno-kabaretowy „Wszyscy Razem” z Brzozia.

Panie z KGW Janówko upiekły miodownik, keks oraz zrobiły sałatkę śledziową; KGW Sugajno przygotowało paszteciki, bigos i upiekły swojski chleb; KGW Brzozie – roladę szpinakową z łososiem, rybę w warzywach, galaretę wieprzową, ciasteczka francuskie i muffinki „renifery” ; KGW Mały Głęboczek – rogaliki, barszcz z uszkami; KGW Wielki Głęboczek – karpia w galarecie i schab ze śliwką. Dekoracje stołu przygotowało KGW Jajkowo. Za udział w targach panie otrzymały dyplomy.

Zespół „Wszyscy Razem” zaprezentował się w strojach ziemi michałowskiej, a na scenie zaśpiewał kolędy i pastorałki.

Swoje rękodzieło zaprezentowała Urszula Kucińska z Brzozia oraz Wioska Tematyczna „Początku życia” z Jajkowa. Iwona Wiśniewska podczas targów ozdabiała bombki metodą batikową, co wzbudzało duże zainteresowanie wśród odwiedzających stoisko. Jest to jedna ze starszych metod, która polega na nanoszeniu podgrzewanego wosku pszczelego bezpośrednio na bombkę. Wosk można barwić dodając kredki świecowe. Panie z Jajkowa w okresie wielkanocnym tą metodą malują jajka, a z okazji zbliżających się świąt przeniosły tą metodę na bombki.

Podczas imprezy można było znaleźć wszystko, co związane jest z branżą rolno-spożywczą: maszyny i urządzenia, środki do produkcji rolnej, innowacyjne technologie, usługi dla agrobiznesu i polską żywność.

Organizatorem wyjazdu była przewodnicząca Gminnej Rady KGW Małgorzata Smoczyńska. Koszt przejazdu pokryła Gmina Brzozie.

(wind)

Fot. Nadesłane