Dzień Pustej Klasy

pusta

Dzień Pustej Klasy to święto edukacji w naturze obchodzone corocznie w czerwcu, w tym roku 16 czerwca. Ma ono na celu zachęcenie nauczycieli, by tego dnia choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Uczniowie SP w Brzoziu po raz kolejny porzucają naukę w klasach na rzecz natury.

Nazwa święta zainaugurowano w 2012 roku przez grupkę londyńskich nauczycieli. Doskonale oddaje ono jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy były puste. W terenie każdy uczeń ma możliwość wyjścia z szufladki, a nauczyciel może spojrzeć na ucznia zupełnie świeżym spojrzeniem. Natura ma same zalety – jest otwarta 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Las, łąka czy parkowa polana to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie możemy sobie wyobrazić. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia.

Czerwcowy Dzień Pustej Klasy stwarza wspaniały pretekst do przełamania wewnętrznych oporów. Tego dnia zaoferujmy uczniom lekcję-przygodę! Zamiast patrzeć na tablicę – niech gapią się w niebo, zamiast czekać na dzwonek – niech nasłuchują ptaków, zamiast biegać po korytarzu – niech biegają po trawie.

W piątek, 16 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzoziu porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w najlepszym możliwym miejscu – na łonie przyrody. W tym roku po raz kolejny szkoła dołączyła do Dnia Pustej Klasy – ogólnopolskiej akcji promującej edukację w terenie. Dzień Pustej Klasy, to inspiracja dla innych, którzy jeszcze nie przekonali się do edukacji terenowej.