III Jarmark Bożonarodzeniowy

jarmark01 700

To już trzeci z kolei Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbył się tradycyjnie w ostatnią niedzielę przed świętami na targowisku gminnym “Mój Rynek” w Brzoziu. Pogoda, choć nie była zimowa, to nie sprawiła psikusa i wszystko odbyło się zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. Oprócz bogatych stoisk ze świątecznymi różnościami, był też Mikołaj w towarzystwie elfów, koncert kolęd i pastorałek z góralskim sznytem, śpiewały też utalentowane małe mieszkanki gminy Brzozie.

Atmosfera jarmarku zawsze jest niepowtarzalna. Doskonale wprowadza on odwiedzających w świąteczny nastrój, pozwala też na przedświąteczne zakupy. Każde ze stoisk ma nieco inny charakter i prezentuje własną, unikalną ofertę. Na jarmarku można było skosztować tradycyjnych potraw bożonarodzeniowych, kupić wyroby rękodzielnicze – ceramikę, biżuterię, zabawki i ubrania, a także dekoracje świąteczne. Były słodycze własnej roboty, czekolady i czekoladki, pierniki, sery, zakwasy, pierogi i krokiety, a nawet góralska kwaśnica i gorąca czekolada.

Powitanie i życzenia

Mieszkańców i gości powitała wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Przemawiał i składał życzenia również poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski i przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz. Całość imprezy poprowadziła zgrabnie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu Ewelina Motylińska. Nad prawidłowym jej przebiegiem czuwały pracownice biblioteki w Brzoziu i urzędu gminy. Na rynku gminnym można było zajrzeć do szopki bożonarodzeniowej z żywymi zwierzętami, którą jak zwykle poświęcił ks. kanonik Wiesław Wyszkowski, posłuchać występów uzdolnionych wokalistek z gminy Brzozie i góralskiego zespołu “Chwila” śpiewającego kolędy i pastorałki.

Zawsze pożądany Mikołaj z elfami

Jarmark zdobiły ogromna choinka i podświetlona bombka. Wymyślnie ustrojone stoiska zachęcały do zakupów, a smakowite jedzenie do konsumpcji na miejscu. Mieszkańcy i nie tylko, dopisali licznie i do samego końca czyli godziny 15:00, frekwencja była imponująca. Rozmawiano, integrowano się, składano sobie życzenia. Specjalną atrakcją jarmarku był przyjazd na saniach Mikołaja w towarzystwie elfów. Święty zawsze jest bardzo pożądanym gościem i obleganym przez dzieci, jak i dorosłych. Bardzo chętnie robiono sobie z nim zdjęcia, które zostaną ważną pamiątką na długie lata. Po jarmarku przechadzał się także Olaf, który częstował słodyczami.

Projekt Pocztówka Świąteczna

Tradycją stało się już wręczanie nagród w konkursie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzoziu od roku 2020. Konkurs “Projekt Pocztówka Świąteczna” polega na zaprojektowaniu własnej kartki świątecznej z motywem/akcentem Gminy Brzozie, która pójdzie w świat. W konkursie brali udział mali i duzi mieszkańcy z terenu gminy Brzozie. Na konkurs wpłynęły 44 prace. Ostatecznie zdecydowano, że w tym roku będzie jedna nagroda i wyróżnienie. I miejsce przyznano Sewerynowi Krajewskiemu lat 11, a wyróżniono pracę Leny Ludy lat 10. Wręczono także podziękowania osobom, które wspierają utworzenie szopki bożonarodzeniowej i dbają o zwierzęta.

Tradycja dobra na wszystko

Jarmark Bożonarodzeniowy w Brzoziu stał się już fantastyczną imprezą w okresie przedświątecznym. Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Austrii i Niemiec, ale obecnie odbywają się one w większości krajów europejskich. Jarmarki stały się bardzo popularne i przyciągają mieszkańców i turystów. W końcu w czasie zimnego grudnia, gdy dni są najkrótsze w roku, odwiedziny rozświetlonego miejsca, pełnego ciepłych spojrzeń, światełek i smakołyków jest niewątpliwą atrakcją.