Informacja Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w sprawie wyłączenia telewizyjnych stacji analogowych i przejścia na sygnał cyfrowy

Wyłączenia telewizyjnych stacji analogowych w naszym województwie planowane są w okresie: 28 listopada 2012 r. – 17 czerwca 2013 r.

Wyłączenia telewizyjnych stacji analogowych w naszym województwie planowane są w okresie: 28 listopada 2012 r. – 17 czerwca 2013 r.

Cyfryzacja telewizji naziemnej jest przedsięwzięciem o skali globalnej, koordynowanej postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej do której należy Polska.

Nieprzekraczalny termin zaprzestania rozpowszechniania w sposób rozsiewczy analogowych programów telewizyjnych w Polsce upływa z dniem 31 lipca 2013 r. Termin ten został ustanowiony w ustawie z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. Nr 153, poz. 903)

Zyski wynikające z cyfryzacji telewizji:

– podniesienie jakości usług (lepsza jakość obrazu, dźwięku, usługi dodatkowe),

– podniesienie jakości życia mieszkańców Polski, co może być osiągnięte między innymi poprzez możliwość korzystania z funkcjonalnej i łatwo dostępnej infrastruktury technicznej i społecznej,

– rozwój społeczeństwa informacyjnego i zapewnienie powszechnego dostępu do usług elektronicznych oraz nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych,

– w przypadku nadawców zmniejszeniu ulegną koszty nadawania programów telewizyjnych, 

– korzyści przedsiębiorców telekomunikacyjnych będą wynikać z efektywniejszego wykorzystania widma częstotliwości radiowych i możliwości przeznaczenia dodatkowych zasobów częstotliwości na świadczenie usług ruchomych, w tym szerokopasmowych. W tym kontekście oznacza to również korzyść dla użytkowników tych usług, którzy otrzymają bogatszą ofertę o znaczenie lepszych parametrach technicznych.

Kto straci odbiór TV?

Gospodarstwa domowe odbierające telewizję tylko z emisji naziemnych, tj.: korzystające z anten indywidualnych oraz w budynkach wielorodzinnych wyposażonych w antenowe instalacje zbiorowe.

Kogo nie dotyczy wyłączanie TV naziemnej?

Abonentów platform kablowych i satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus.

Jako wstępne kryterium oceny przydatności aktualnie używanej instalacji antenowej może posłużyć ocena jakości odbioru TVP-2, a zwłaszcza teletekstu: strona 791.

Najważniejszym warunkiem poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest właściwy dobór anteny i jej odpowiednie ustawienie.

Zagrożenia.

Działania naciągaczy i oszustów proponujących niewłaściwe dekodery, nieodpowiednie anteny i wyłudzających pieniądze na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Grupy społeczne narażone na wykluczenie cyfrowe.

Osoby starsze i samotne, środowiska objęte pomocą społeczną oraz mieszkańcy budynków wielorodzinnych bez dostępu do sieci telewizji kablowej.

Oferta naziemnej telewizji cyfrowej w roku 2013 jest w całości bezpłatna. Rząd nie przewiduje możliwości dofinansowania ze środków publicznych zakupu dekoderów i anten przez odbiorców.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło bezpłatną infolinię: 800 007 778

Przydatne linki:

strona MAiC o NTC: http://cyfryzacja.gov.pl

strona KRRiT o NTC: http://www.krrit.gov.pl/telewizja-cyfrowa/

strona UKE o NTC: www.polskacyfrowa.org

strona firmowa EmiTela: www.emitel.pl

strona Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji: www.kigeit.org.pl