Jajkowo ma nową świetlicę

DSC 0078

Ekologiczna świetlica w Jajkowie, to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców. Jest spełnieniem obietnicy wyborczej ówczesnej kandydatki na wójta, a obecnie wójta Danuty Kędziorskiej-Cieszyńskiej. Piękna i nowoczesna, z doskonałym wyposażeniem, będzie teraz służyć mieszkańcom Jajkowa. Zagwarantuje im odpowiednie warunki do spotkań i wspólnego spędzania wolnego czasu. Infrastruktura spełnia również wymagania uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych.

Licznie przybyli goście

Uroczyste otwarcie świetlicy, które odbyło się w dniu 1 grudnia, połączono z obchodami 10-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Jajkowie. Przybyło na nie wielu zaproszonych gości, a wśród nich między innymi: w imieniu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anny Gębickiej – Żaneta Karbowska, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Krzysztofa Szczuckiego – Kamil Suchocki, w imieniu poseł na Sejm RP Joanny Borowiak – Jacek Tyburski, ks. proboszcz parafii Radoszki Marek Januszewski, przewodniczący Rady Powiatu Brodnickiego Roman Pytlasiński, przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz, radni Gminy Brzozie.

Przybyli pracownicy Urzędu Gminy Brzozie, a wśród nich zastępca wójta Grażyna Grzecznowska, skarbnik Ewa Piotrowicz, kierownik inwestycji Katarzyna Sokalska, kierownik USC Małgorzata Lendzionowska, kierownik Zakładu Wodociągów Wojciech Rutkowski, w imieniu kierownik GOPS Ewy Graczyk-Baron – Sabina Ottka. Byli też radni Powiatu Brodnickiego – Małgorzata Smoczyńska i Arkadiusz Orłowski, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, Wójt Gminy Bobrowo Paweł Klonowski, Wójt Gminy Brodnica Adam Zalewski, a w imieniu Wójt Gminy Zbiczno Magdaleny Golubskiej – Agnieszka Grafka-Chołaj.

Był też prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Toruniu Antoni Chiniewicz i honorowa przewodnicząca Rady Regionalnej KGW Danuta Grzyb. W otwarciu świetlicy uczestniczyła dyrektor Szkoły Podstawowej w Jajkowie Małgorzata Tambowcew i dyrektor Samorządowego Żłobka “Brzozowy Gaik” Wioleta Zarębska, a także dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego Tomasz Górny i Katarzyna Czubachowska z Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Były także delegacje z klubu ŻAK Jajkowo, delegacje KGW z terenu Gminy Brzozie, delegacje seniorów z Klubu Seniora “Brzozowy Raj”, zespół “Wszyscy Razem”, sołtysi z terenu Gminy Brzozie i mieszkańcy.

10-lecie KGW

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu, były też liczne występy wokalne. Śpiewał zespół “Wszyscy Razem” z Brzozia, Nadia Lisińska i Oliwia Pietrzak. Obiekt poświęcono i przecięto wstęgę. Goście licznie przemawiali i wręczali pamiątkowe prezenty. Zwiedzano też profesjonalne zaplecza kuchenne.

Otwarcie świetlicy połączono z obchodami 10-lecia KGW Jajkowo, które powstało w roku 2013. Inicjatorką powstania była Iwona Kowalska, ówczesna dyrektor szkoły w Jajkowie. Koło działa niezwykle prężnie, bo panie i panowie są niezwykle pracowici i lubią to, co robią. KGW Jajkowo to organizacja rodzinna, bo członkowie powiązani są więzami krwi. To znakomici organizatorzy wielu wydarzeń integrujących społeczność i promujących gminę.

KGW Jajkowo wzięło udział w VIII edycji konkursu kulinarnego “Bitwa Regionów”, gdzie wywalczyło II miejsca za pyszną zupę jajeczną. Brało także udział w Potyczkach Kulinarnych na antenie TVP Bydgoszcz. W konkursie AGRICOLA – Syn Ziemi wśród najlepszych znalazła się Iwona Wiśniewska z Jajkowa w kategorii “kobieta przedsiębiorcza, kobieta aktywna społecznie”. Nominowała ją do konkursu wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska. Z kolei Natalia Wiśniewska zakwalifikowała się do grona uczestników projektu edukacyjnego dla KGW oraz kreatorów przedsiębiorczości wiejskiej. Odbyła cykl szkoleń zakończony podsumowaniem projektu. KGW Jajkowo, jak przystało na obecne czasy, w tym roku zarejestrowało się w ARiMR i może teraz działać na całego.

Kolacja, biesiada, tort i tańce

Po oficjalnych uroczystościach goście zasiedli do suto zastawionych stołów. Wszystkie smakowitości przygotowało KGW Jajkowo na czele z przewodniczącą Iwoną Wiśniewską i przyjaciele koła. Po kolacji biesiadowano przy stołach śpiewając piosenki. Przyszedł też czas na ogromny tort, który smakował wybornie. A na koniec zostały tańce przy muzyce i wesoła zabawa. Obiekt sprawdził się znakomicie i teraz czeka na kolejne spotkania.

O inwestycji

Koszt budowy to blisko 2 700 000 zł. Gmina pozyskała na ten cel środki zewnętrzne w kwocie 2 375 000 zł w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Samorząd Gminy Brzozie zainwestował około 600 000 zł na wyposażenie obiektu. 95% tej kwoty to pozyskane środki zewnętrzne. Łączny koszt realizacji to 3,3 mln złotych. Świetlica została zaprojektowana jako wolnostojący, jednokondygnacyjny budynek z poddaszem technicznym. Składa się z sali spotkań, nowoczesnej i doskonale wyposażonej kuchni z zastawą na 300 osób. Obiekt posiada dwie duże chłodnie, kotłownię, pomieszczenia gospodarcze, hol z kanapą i zaplecza socjalne z toaletami. Budynek jest w pełni ekologiczny, posiada powietrzną pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Jest także klimatyzowany. Całość uzupełnia taras, droga wewnętrzna i parking.

Organizatorzy

Organizatorkami uroczystości były wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska i przewodnicząca KGW Jajkowo Iwona Wiśniewska.